Festat e Nëntorit/ Prishtina 'skuqet' nga flamuri shqiptar me përmasa gjigande

Festat e Nëntorit/ Prishtina 'skuqet' nga flamuri shqiptar me përmasa gjigande

Prishtinë, Kosovë

Festat e nëntorit janë mishërim i shpirtit patriotik të shqiptarëve në të gjithë botën.

Sheshet dhe ballkonet e shtëpive kudo që ka shqiptarë skuqen nga flamujt kuq e zi, duke e personifikuar këtë ditë si shqiptare pavarësisht se ku festohet.

Pavarësia e Shqipërisë, bëri që populli shqiptar të njësohej në pjesën më të madhe të tij, duke vënë gur-themelin e parë të shtet-formimit në vendin tonë dhe si rrjedhojë duke u bërë kështu “avokati” kryesor i interesave të kombit shqiptar në rangun ndërkombëtar, ndaj dhe për Kosovën kjo festë pritet me emocion dhe nderime.

Së fundmi, në Prishtinë është shpalosur flamuri shqiptar me një sipërfaqe tejet të madhe, duke nënkuptuar se sa të përzemërta janë për shqiptarët e Kosovës 28 dhe 28 nëntori.

Ky 28 nëntor shënon 111-vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë nga pushtimi osman, ndërsa 29 shënon 79-vjetorin e çlirimit të Shqiprisë nga pushtimi fashist.

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Vetingu largon përfundimisht nga sistemi i drejtësisë gjyqtaren Zeqine Sollaku, bashkëshorten e ish kryeprokurorit Sollaku

Vetingu largon përfundimisht nga sistemi i drejtësisë gjyqtaren Zeqine Sollaku, bashkëshorten e ish kryeprokurorit Sollaku