Festivali i Filmit në Kanë
"Love" fiton Palmën e Artë

Festivali i Filmit në Kanë<br />
KANE- Filmi “Love” i regjisorit austriak, Mihael Haneke, fitoi Palmën e Artë në Festivalin e 65-të Filmit në Kanë. Filmi, i cili flet për historinë e një burri të përkushtuar ndaj gruas së tij në prag të vdekjes, mundi 21 filma të tjerë në garë.

“Reality” filmi satirë i regjisorit italian, Mateo Garone fitoi vendin e dytë, ndërsa ndërsa vendin e tretë e mori komedia “The Angels” nga Ken Loh.

Çmimi për aktorin më të mirë mashkull i takoi aktorit danez, Mads Milesen, për rolin në “The Hunt”, kurse çmimin e aktores më të mirë femër e ndanë Kristina Flutur dhe Kosmina Straten për rolet në filmin “Beyond the Hills”.

Fituesit u zgjodhën nga një juri e drejtuar nga regjisori italian Nani Moreti, dhe përfshinte aktorët Ewan McGregor, Diane Kruger, regjisorin Alexander Payne dhe dizenjatorin e modës Jean-Paul Gaultier. 12 ditët e festivalit u shoqëruan me plot stil dhe modë, dhe qindra aktorë të njohur hollivudianë dhe njerëz të artit ecën nëpër tapetin e kuq.

(sg/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi