Festivali ‘N’Dri’ në Lezhë rikthen sportet ujore në Drin! Dhjetëra fëmijë e të rinj marrin pjesë

Me qëllim promovimin e sporteve ujore u organizua në Lezhë festivali “N’Dri”. Dhjetëra fëmije e të rinj shijuan tingujt e muzikës dhe morën pjesë në garën me kajak.

“Ky projekt kishte qëllim jo vetëm të rivitalizojë dhe të sjellë sportet ujore si një stil ndryshe jetese për komunitetin e Lezhës por edhe për të qenë një këmbanë alarmi për institucionet e qeverisjes vendore dhe qëndrore se sa e rëndësishme është që ata të vendosin dorë dhe të fillojnë ta marrin më seriozisht punë e pastrimit të lumit Drin, si një mundësi shumë e mirë për t’ua sjellë qytetarëve ashtu sic e meritojnë të pastër, të bukur dhe sa më argëtues”- u shpreh aktivistja Vasilika Laska.

“Projekti “vozisim në Drin” është një nga zgjedhjet që komisionini vlerësimit e e ka përshtatur me projektet e Bashkisë.  Synimi i Bashkisë , është ta zgjidhë ngërçin e qarkullimit të Lumit Drin. Kemi lajme të mira që është bërë një studim për ta vënë në lëvizje këtë mekanizëm që lumi Drin të kthehet i lundrueshëm” tha Elson Frroku drejtori i integrimit evropian në Bashkin e Lezhës.

Kajakët kanë nisur të jenë prezent në Lumin Drin prej disa vitesh, duke u përdorur në aktivitete të ndryshme me fokus rigjallërimin e këtij lumi i cili kalon përmes qytetit të Lezhës.

B.V/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

FOTOLAJM/ Rama publikon foto duke ngrënë në Angli: S’kanë faj anglezët që kur vijnë në Shqipëri thonë ‘oh sa mirë hahet këtu!’

FOTOLAJM/ Rama publikon foto duke ngrënë në Angli: S’kanë faj anglezët që kur vijnë në Shqipëri thonë ‘oh sa mirë hahet këtu!’