Fier/ Lija e dhenve prek të vegjlit, 80 raste në muaj! Mjeku: Mos i çoni fëmijët e sëmurë në kopshte e shkolla

Çdo ditë ne pediatrinë e Fierit, por dhe në poliklinikë paraqiten fëmijë me temperaturë dhe puçra në trup. Janë shenja të variçelës apo linjës së dhenve mjaft e përhapur në këtë stinë.

“Kemi një shtim të rasteve për shkak të sezonalitetit, në vjeshte e dimër është numri më i lartë i rasteve me variçelë”.

Mjeku dermatolog Ermal Sina shpjegon se variçela është një sëmundje ngjitëse akute       që përhapet së tepermi në kopshte e shkolla. Ndaj për të ndrëprerë zinxhirin e infektimit kërkohet mbajtja e fëmijëve të sëmurë në shtëpi.

“Është e lidhur edhe me kontaktet, pasi prek fëmijët për shkak të kolektivitetit kemi shtim të rasteve”

Mjeku jep dhe disa këshilla mbi mjekimin dhe higjienën.

“Prindërit të mos i çojnë në shkolla e kopshte, të konsumojnë fëmijët lëngje dhe t’i vizitojnë tek mjeku të përcaktuar diagnozën e saktë dhe mjekimin”, u shpre Erma Sina, dermatolog në poliklinikën e Fierit.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Vlorë/ U dhunua se kundërshtoi martesën, Gjykata lë në burg babain, vëllain dhe të fejuarin! Avokatët mohojnë: Ajo ka pasur kriza eplileptike, të kryhen hetime

Vlorë/ U dhunua se kundërshtoi martesën, Gjykata lë në burg babain, vëllain dhe të fejuarin! Avokatët mohojnë: Ajo ka pasur kriza eplileptike, të kryhen hetime