Filmi fantastiko-shkencor 'Everything Everywhere All At Once' hyn në histori, fiton katër çmime SAG 2023

Filmi fantastiko-shkencor 'Everything Everywhere All At Once' hyn në histori, fiton katër çmime SAG 2023

Fituesit e filmit

Filmi “Everything Everywhere All At Once” ishte fituesi i madh i cmimeve Screen Actors Guild, njohur shkurtimisht si SAG. Filmi i zhanrit fantasitiko-shkencor fitoi katër çmime SAG dhe është filmi me më shumë çmime në historinë e SAG.

“Everything Everyëhere All At Once” bë filmi i parë që fitoi tre çmime individuale të aktrimit në një ceremoni SAG dhe i pari që fitoi katër duke përfshirë ansamblin, ndërsa Quan u bë aktori ipaë  aziatik që fitoi njohje nga Guild dhe çmimin e aktorit më të mirë në rol dytësor.

E ndezur pas çmimit kryesor të filmit në ceremoninë e Çmimeve PGA të së shtunës dhe fitoren e Daniels në Çmimet DGA në fillim të muajit, kjo votë besimi nga reparti i aktorëve të SHBA-së e vendos aventurën e mirënjohur romantike në pozitën e parë për çmimet kryesore Oscar. Ajo kryeson fushën në 11 nominime. Aktorja tjetër  Xhejmi Li Kurtis triumfoi në kategorinë e aktores më të mirë në një rol joprotagonist. Triumfi i kësaj aventure fantastiko-shkencore i jep aktores një një vrull të rëndësishëm përpara çmimeve OSCAR që priten të zhvillohen më 12 mars.

Çmimet SAG janë një tregues i fuqishëm se si Akademia mund të votojë për kategoritë e veta të aktrimit. Aktorët përbëjnë grupin e votuesve në Akademi dhe ka shumë mbivendosje midis dy grupeve, pakësuar disi nga anëtarësimi më i gjerë votues i Akademisë, i cili përfshin degët jo-aktorë që votojnë për aktorët. Ndërsa e gjithë kjo nuk do të thotë se 12 marsi duhet parë si një përfundim i parakohshëm – votuesit e Akademisë dihet se kanë shkuar në rrugën e tyre – një krahasim i çmimeve SAG dhe fituesve të Oscar-it gjatë dekadës së fundit bën një rast të fortë për "Everything Everyëhere All At Once".

F.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi