Finalja e Conference League/ Tifozët e Romës nisen për Tiranë, publikojnë foto nga eksodi masiv i 1991! Rama e rishpërndan: Hajdeni, hajdeni (FOTOLAJM)

Finalja e Conference League/ Tifozët e Romës nisen për Tiranë, publikojnë foto nga eksodi masiv i 1991! Rama e rishpërndan: Hajdeni, hajdeni (FOTOLAJM)

Eksodi masiv i vitit 1991

Një ditë na ndan nga finalja e madhe e Conference League, e cila do të zhvillohet në stadiumin “Air Albania” në Tiranë. Klubi i Romës ka bërë një postim në Twitter duke shpërndarë një fotografi nga eksodi masiv i vitit 1991.

“Andiamo a Tirana (Le të shkojmë në Tiranë)”, shkruhet në postimin që e ka rishpërndarë kryeministri Edi Rama duke shkruajtur “Hajdeni, hajdeni”.  Pritet që ditën e sotme të mbërrijnë tifozët e organizuar për ndeshjen mes Romës dhe Feyenord që do të mbahet nesër në Tiranë.

Eksodi i madh ndodhi në Durrës, në javën e parë të marsit 1991. Ajo kujtohet si java e largimit masiv të mijra bashkëatdhetarëve, për të cilët askush nuk mbajti statistika. Megjithëse kanë kaluar 31 vjet, shifrat janë kontradiktore. Mediat italiane shkruajtën në atë kohë se në portet e Barit, Otrantos dhe Brindizit mbërritën mbi 25 mijë shqiptarë. Ishte eksodi që shënoi hapjen e kufijve pas ‘50-ës që i dhanë grushtin e fundit diktaturës.


Lajmi kryesor:

Conference League/ Mbërrijnë Roma e Feyenoord! ‘Ndizet’ kryeqyteti, tifozët mbushin rrugët e kryeqytetit, flasin për Report Tv: Shqiptarët, miqësorë (VIDEO)


A.M./B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • jeta: 24/05/2022 18:28

  Nese ju thoni qe "Nuk do të publikoni komente që përmbajnë ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore", pse nuk e shqyrrtoni ne kete fryme edhe komentin e bere nga arberori??

  Përgjigju
 • Arbërori: 24/05/2022 14:58

  Edvin shkjaut i pëlqen kjo foto kur është në pyetje zbrazja e Shqipëris nga shqiptarët….sa i gërditshëm që është!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Tiranë, mashtrim për investim në bursa përmes Call Center, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Tiranë, mashtrim për investim në bursa përmes Call Center, 2 në pranga dhe 2 në kërkim