Sa shumë vipa drejt Tiranës, nga Totti te ish-presidentja e klubit! Kush vjen sonte në kryeqytet! Feyenoord klub me më shumë histori

Sa shumë vipa drejt Tiranës, nga Totti te ish-presidentja e klubit! Kush vjen sonte në kryeqytet! Feyenoord klub me më shumë histori

Tabela që tregon nisjen e avionëve drejt Tiranës nga Aeroporti i Romës

Momenti mbërriti. Këtë të mërkurë Tirana është kryeqyteti europian i futbollit. Në ‘Air Albania’ Roma do luajë në orën 21:00 kundër Feyenoord finalen e Conference League, një kompeticion i krijuar rishtazi nga UEFA, por që kaloi pritshmëritë, duke patur një impakt shumë të madh në aspektin sportiv. Pjesmarrja e shumë figurave të njohura ndërkombëtare të futbollit në Tiranë, e dëshmon këtë. Presidenti i UEFA-s Ceferin prej dy ditësh ndodhet në vendin tonë, ndërsa Francesco Totti, De Rossi, Antonello Venditti, Carlo Verdone, Blanco dhe Marco Conidi kanë konfirmuar ardhjen në ‘Air Albania’, ndërsa flitet se edhe trajneri Antonio Conte nuk do mungojë. Përjashtim nuk bën as ish-presidentja e Romës Rossella Sensi, e ftuar nga vëllezërit Friedkins.  

Për shqiptarët ,kjo finale, do jetë kënaqësi e dyfishtë pasi pjesë e Romës është shqiptari Marash Kumbulla, por pa harruar edhe trajnerin Jose Mourinho, ose siç njihet ndryshe ‘special 1’. Nëse ia del kjo do jetë hera e parë që Roma fiton një trofe europian, ndërsa në prag të finales Mourinho u ndal gjatë edhe te Shqipëria:

“Nëse fiton Roma, një shqiptar e çon kupën dhe kjo mendoj se ka një kuptim. Kemi ardhur këtu dhe e kemi kuptuar shumë shpejt që është një moment i rëndësishëm për Shqipërinë, që e meritojnë si vend për rritjen e dyte. Në Shqipëri është hera e parë që vij,”-tha Mourinho.

Trajneri i Feynoord Arne Slot kërkoi ta kalonte presionin te italianët duke thënë se kanë lojtarë më të shtrenjtë. Ai saktësoi se Feyenoord do luajë me topin e gjatë, ndërsa e përshkroi veten si fitues. Ndryshe nga Roma, Feyenoord kreu të martën një seancë stërvitore në stadiumin ‘Air Albania’.

Roma dhe Feyenoord janë përballur vetëm një herë në kupat e Europës, në Europa League ku italianët dolën fitimtar dhe kaluan në 1/8 e kompeticionit. Holandezët kanë më shumë histori pasi në një rast kanë fituar Champions League dhe një tjetër Europa League.

Sipas mediave italiane, skuadra verdhekuqe ka arkëtuar plot 18 milionë deri në këtë fazë duke llogaritur të gjitha bonuset. Rregullorja e UEFA-s thotë se skuadra që ngre trofeun do të arkëtojë edhe 2 milionë më shumë çka do të thotë se mund ta finalizojnë sezonin me një shumë të konsiderueshme në llogari.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 16:37
Finalja e Conference League, mbërrijnë 20 mijë pasagjerë nga Rinasi, sot pritet të ulen 180 avionë

 

Sot luhet finalja e Conference League, ndërsa në vendin tonë kanë mbërritur 20 mijë pasagjerë kanë nga aeroporti i Rinasit. Numri i avionëve që pritet të ulen në Tiranë vetëm ditën e sotme pritet të jetë rreth 180.

Ora 13:48
FOTOLAJM/ Tifozët e Romës 'pushtojnë' Tiranën, si asnjëherë më parë çdo 30 min një avion ikën nga Rinas pas mesnate

Roma do të jetë përballë Feyenoord në finalen e Conference League që do të luhet mbrëmjen e sotme në “Air Albania” duke nisur që nga ora 21:00. Shumica e tifozëve italian kanë ardhur me charter në Tiranë dhe si asnjëherë më parë, çdo 30 min një avion ikën nga Rinasi pas mesnate. 

Ne.k./M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Zbërthehet i penduari Artan Tafani: Ushtarit të Aldo Bares i bëmë kurth, e vramë pas grackës se do i gjenim disa doza me heroinë

Zbërthehet i penduari Artan Tafani: Ushtarit të Aldo Bares i bëmë kurth, e vramë pas grackës se do i gjenim disa doza me heroinë