Fituesja më e re e çmimit Nobel, aktivistja afgane për të drejtat e grave, Malala kurorëzon një ceremoni private në Angli

Malala Yousafzai, fituesja më e re e çmimit Nobel për Paqe në histori dhe kampione e shquar e arsimit të vajzave, ka njoftuar të martën se u martua me partnerin e saj, Asser Malik, në një ceremoni private martese në Angli.

"Sot shënon një ditë të çmuar në jetën time. Asser dhe unë u martuam për të qenë partnerë për gjithë jetën. Ne festuam një ceremoni të vogël nikkah në shtëpi në Birmingham me familjet tona," shkroi ajo në Instagram, duke shpërndarë foto nga ceremonia.

Aktivistja 24-vjeçare pakistaneze, e njohur gjerësisht si thjesht Malala, është një avokate globale për të drejtat dhe arsimimin e vajzave. Ajo ka qenë një objektiv i talebanëve* që kur ishte 11 vjeç, pasi refuzoi t'i bindej urdhrit për ndalimin e vajzave nga shkolla dhe i mbijetoi një atentati. Ajo themeloi Malala Fund, një organizatë bamirëse globale për edukimin e vajzave, kur ishte 15 vjeçe dhe u nderua me Çmimin Nobel për Paqen në moshën 17-vjeçare.

 

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush i fiton zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 marsit?×

Lajmi i fundit

John

Basha-Berisha akuzuan njëri-tjetrin për 21 Janarin, dosja drejt SPAK! Përfshihen zyrtarë të lartë, duhen marrë dëshmitë! Prokuroria e Tiranës: S'kemi kompetencë