FITUESIT e çmimeve ‘Grammy’/ Beyonce dhe Taylor Swift bëjnë historinë, rrëmben trofe dhe Dua Lipa

TIRANË- Beyoncé dhe Taylor Swift, janë femrat që kanë shkruar historinë e ceremonisë së Grammy Awards. Diva Beyoncé është gruaja që ka fituar më shumë çmime në historinë e Grammy-t, për të 28-tën herë, duke kaluar këngëtaren Alison Krauss.

"Jam shumë e nderuar, jam shumë e ngazëllyer", tha ajo ndërsa pranoi trofeun e saj vlerësuar për performancën më të mirë, R&B.

Taylor Swift gjithashtu bëri histori në ceremoninë e së dielës, duke u bërë artistja e parë femër që ka fituar plot tre herë çmimin “Albumi më i mirë i vitit”. Një gjë e tillë kishte ndodhur më parë vetëm me tre artistë, Frank Sinatra, Paul Simon dhe Stevie Ëonder. Shqipëri u përfaqeësua denjësisht nga bukuroshja Dua Lipa, e cila arriti që të truimonte duke fituar çmimin e vokalit më të mirë të muzikës Pop me albumin e saj “Future Nostalgia”.

“Ky album ka ndryshuar jetën time në shumë mënyra, por një gjë që unë vërtet kam kuptuar është se sa e rëndësishme është të jesh i lumtur”, tha ajo, në një ditë kaq historike.

E megjithatë, dje ishte nata e Billie Eilish e cila fitoi “rekordin e vitit”.

Performanca e Dua Lipës

Lista fituesve të çmimeve ‘Grammy’

Rekordi i vitit: Billie Eilish

Albumi i vitit: Taylor Swift

Performanca më e mirë R&B: Beyoncé

Albumi më i mirë vokal në pop:  Dua Lipa

Kënga më e mirë rap:  Megan Thee Stallion me Beyoncé.

Albumi më i mirë Latin ose Pop Urban: Bad Bunny

Performanca më e mirë melodike e rapit : Anderson

Performanca më e mirë Solo Pop:  Harry Styles

Albumi më i mirë i vendit:  Miranda Lambert

Artistja më e mirë e re:  Megan Thee Stallio

Prodhuesi i Vitit, Jo Klasik : Andrew Watt

Kënga më e mirë e vendit : The Highwomen

Performanca më e mirë Country Duo / Grupi : Dan + Shay & Justin Bieber

Performanca më e mirë solo në vend : Vince Gill

Albumi më i mirë Rock : The Strokes

Kënga më e mirë Rock : Brittany Howard

Performanca më e mirë Rock : Fiona Apple

Albumi më i mirë Rap : Nas.e

Performanca më e mirë rap : Megan Thee Stallion me Beyoncé

Albumi më i mirë tradicional vokal i pop-it : James Taylor

Performanca më e mirë Pop Duo / Grupi : Lady Gaga me Ariana Grande

Albumi më i mirë R&B : John Legend

Albumi më i mirë progresiv R&B : Thundercat

Kënga më e mirë R&B : Robert Glasper me HER & Meshell Ndegeocello

Performanca më e mirë tradicionale R&B : Ledisi

Albumi më i mirë i xhazit latin: Arturo O’Farrill & Orkestra Afro Jazz Latin

Albumi më i mirë i ansamblit të madh xhaz: Orkestra Maria Schneider

Albumi më i mirë jazz instrumental:  Chick Corea, Christian McBride dhe Brian Blade

Albumi më i mirë vokal i xhazit: Kurt Elling me Danilo Pérez,  Secrets Are the Best Story

Solo më e mirë e improvizuar e Jazz-it : “All Blues” e Chick Corea

Albumi më i mirë muzikor alternativ : Fiona Apple, Fetch the Bolt Cutters

Albumi më i mirë i teatrit muzikor : Kastë origjinale në Broadway, pilulë e vogël e dhëmbëzuar

Fituesi i albumit më të mirë të humorit: Tiffany Haddish, Black Mitzvah

Albumi më i mirë me fjalë (Përfshin Poezi, Libra Audio dhe Tregime Tregimesh : Rachel Maddow, Blowout: Corruption Democracy, Rogue State Russia, And The Richest, Most Destructive On Earth

Albumi më i mirë muzikor për fëmijë: Joanie Leeds, Të gjitha Zonjat

Albumi më i mirë muzikor global: Burna Boy, Dy herë si i gjatë

Albumi më i mirë Reggae: Toots and the Maytals, Got To Be Tough

Albumi më i mirë muzikor rajonal rajonal: New Orleans Nightcrawlers, Atmosphere

Albumi më i mirë popullor: Gillian Welch dhe David Rawlings, All the Good Times

Albumi më i mirë bashkëkohor Blues: Fantastic Negrito, A e keni humbur mendjen akoma?

Albumi më i mirë tradicional i Blues:  Bobby Rush,  Rawer Than Raw

Albumi më i mirë Bluegrass:  Billy Strings,  Home

Albumi më i mirë Americana: Sarah Jarosz, World on the Ground

Kënga më e mirë rrënjët amerikane:  John Prine, “I kujtohet gjithçka”

Performanca më e mirë Rrënjët Amerikane: John Prine, Mbaj mend gjithçka

Kënga më e mirë e shkruar për Media Visuale : Billie Eilish, “Nuk ka kohë për të vdekur” (nga asnjë kohë të vdesësh )

Kolona zanore me rezultatin më të mirë për Visual Media: Hildur Guðnadóttir, Joker

Soundtrack më i mirë i përpilimit për media vizuale: Artistë të ndryshëm, Jojo Rabbit

Përbërja më e mirë Klasike Bashkëkohore: Giancarlo Guerrero & Symphony Nashville, Rouse: Symphony No. 5

Përmbledhja më e mirë klasike: Michael Tilson Thomas, Thomas, MT: Nga ditari i Anne Frank & Meditations On Rilke

Albumi më i mirë klasik solo vokal: Sarah Brailey & Dashon Burton, Smyth: The Prison

Solo më e mirë klasike instrumentale: Richard O’Neill, Theofanidis: Koncert për Violën dhe Orkestrën e Dhomës

Muzika më e mirë e dhomës / Performanca e Ansamblit të Vogël: Quartet Pacifica, Zërat Bashkëkohorë

Performanca më e mirë korale: JoAnn Falletta, James K. Bass & Adam Luebke, Danielpour: The Passion Of Yeshua

Regjistrimi më i mirë i operës: David Robertson, Eric Owens & Angel Blue, Gershwin: Porgy And Bess

Performanca më e mirë Orkestrale: Gustavo Dudamel, Ives: Symphonies Complete

Albumi më i mirë Latin Tropikal:  Grupo Niche, 40 vjeç

Albumi më i mirë rajonal meksikan (Përfshirë Tejano): Natalia Lafourcade, Un Canto Por México, Vol. 1

Albumi më i mirë Latin Rock ose Alternativë: Fito Paez, La Conquista Del Espacio

Prodhuesi i vitit, klasik : David Frost

Albumi më i mirë i inxhinieruar, klasik : Riccardo Muti & Orkestra Simfonike e Çikagos, Shostakovich: Symphony No. 13, ‘Babi Yar’

Regjistrimi më i mirë i përsëritur: SAINt JHN, “Roses” (Remix Imanbek)

Albumi më i mirë i inxhinieruar, jo klasik : Beck, Hyperspace

Albumi më i mirë historik : Mister Rogers, Suchshtë një ndjenjë kaq e mirë: The Best Of Mister Rogers

Shënimet më të mira të albumit : Zëvendësimet, Pop i Njeriut të Vdekur

Paketa më e mirë e Boxed ose Special Edicion i Kufizuar : Wilco, Ode to Joy

Paketa më e mirë e regjistrimit : Vëllimet. 11 & 12 Seanca të Shkretëtirës

Albumi më i mirë Rrënjët e Ungjillit: Këngëtarët jubilarë të Fisk , duke  festuar Fisk-un! (150 vjetori)

Albumi më i mirë i Ungjillit: PJ Morton, Gospel Sipas PJ

Albumi më i mirë muzikor bashkëkohor i krishterë : Kanye West, Jesus Is King

Performanca / Kënga më e mirë muzikore bashkëkohore e krishterë : Zach Williams & Dolly Parton, “There Was Jesus”

Performanca / Kënga më e mirë e Ungjillit : Jonathan McReynolds & Mali Music, “Movin ‘On”

Albumi më i mirë i epokës së re : Jim “Kimo” West,  Më shumë tregime kitare

Filmi më i mirë muzikor : Linda Ronstadt: Tingulli i zërit tim

Videoja më e mirë muzikore : Beyoncé me Blue Ivy dhe WizKiD, “Brown Skin Girl”

Marrëveshja më e mirë, instrumentale dhe vokale: Jacob Collier me Rapsody, “Ai nuk do të të mbajë”

Marrëveshja më e mirë, instrumentale ose një kapelë : John Beasley, “Donna Lee”

Kompozimi më i mirë instrumental : Maria Schneider, Sputnik

Albumi më i mirë bashkëkohor instrumental: Snarky Puppy, Drejtpërdrejt në Royal Albert Hall

Albumi më i mirë valle / elektronik: Kaytranada, Bubba

Regjistrimi më i mirë i vallëzimit: Kaytranada, “10%”

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 08:32
Shkëlqen Dua Lipa, si u veshën yjet në tapetin e kuq të çmimeve ‘Grammy’! Maska anti-COVID kombinohet me fustanin
1 / 22
2 / 22
3 / 22
4 / 22
5 / 22
6 / 22
7 / 22
8 / 22
9 / 22
10 / 22
11 / 22
12 / 22
13 / 22
14 / 22
15 / 22
16 / 22
17 / 22
18 / 22
19 / 22
20 / 22
21 / 22
22 / 22

Ceremonia e ndarjes së çmimeve ‘Grammy’ është një nga mbrëmjen më të rëndësishme për muzikën botërore, ku artistët shpërblehen punën e bërë përgjatë një viti, por sigurisht bukuria qëndron edhe në tapetin e kuq. Duke respektuar masat anti-COVID, yjet parakaluan në tapetin e kuq, Beyonce dhe Taylor Swift kishin zgjedhur një look jo shumë glamuroz, e ndërsa shqiptarja Dua Lipa erdhi paksa më estravagande. 

Ora 08:30
Jo vetëm Beyonce, edhe vajza e saj 9-vjeçare bën histori, fiton një çmim 'Grammy'

Jo vetëm Beyonce por edhe vajza e saj e madhe Blue Ivy Carter fitoi një çmim Grammy.

Ajo fitoi këtë çmim për pjesëmarrjen dhe performancën e saj në këngën, "Brown Skin Girl" të Beyonce, i cili ishte videoclipi më i mirë në çmimet Grammy 2021. 

Vogëlushja është vetëm 9 vjeç dhe është bërë personi i dytë më i ri i cili ka fituar një çmim Grammy pas Leah Peasall.

Videoja muzikore është realizuar për filmin “Black is king” të Beyonces.

Kënga “Brown Skin Girl” është realizuar për të inkurajuar vajzat e reja të duan lëkurën dhe kulturën e tyre.  

B.K./J.GJ./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Mendoni se deputetët e opozitës duhet të jenë në Kuvend dhe të mos e braktisin atë në legjislaturën e re?

Komento

Komente

 • the rock: 15/03/2021 16:06

  cmimet grammy jane bere fiks si medaljet e like floririt

  Përgjigju
 • Tutu: 15/03/2021 08:14

  Duket katundatja e Kosoves nga veshja..., pale fytyra si burre..

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Vdekja nga helmimi i tre anëtarëve të familjes nga Gjilani, QSUT për 'Rport TV': Diagnoza helmim nga kërpudha! Gjendja e tyre e ishte e rëndë