'Fjalët e fundit që komunikova me të', Petrit Malaj: Si më zbuloi Ljarja si aktor dhe bashkëpunimi te filmi "Kur hapen duart e jetës'

Petrit Malaj, aktor dhe dekan i Universitetit të Arteve, ka treguar për "Repolitix" lidhjen e ngushtë që ka pasur me aktorin dhe regjisorin e ndjerë Rikard Ljarja.

Malaj tha se ishte Larja që e zbuloi si talent në aktrim, ndërsa ka treguar dhe histori personale me të gjatë realizimit të filmit "Kur hapen duart e jetës', në të cilën Ljarja ka qenë regjisor.

Ai shprehu dhimbjen për humbjen e Ljarjas, ndërsa tregon dhe fjalët e fundit që komunikoi  me të.

"Këto kohë jemi goditur me numër të lartë vdekjesh për shkak të koronavirusit dhe lajmi për vdekjen e tij më trishtoi shumë. Rikardi, ka ditur të hyjë në çdo familje shqiptare me realizimet e tij. Unë personalisht kam 40 vjet që e njohë mirë dhe kemi patur angazhime në dy projekte filmike së bashku.

Me vdekjen e tij, kam humbur një shpirt të bukur sepse ai shkruante, pikturonte, e mbi të gjitha aktor e regjisor.

Kemi humbur jo pak...prej viteve 70 e këtej, ishte pjese e familjeve shqiptare. Aktori nuk njeh moshë dhe kinemaja pasqyron një realitet në shoqërinë tonë. Vitet e fundit, Rikardi ka qenë pak i tërhequr për arsye të shëndetit të tij por ai është marrë me angazhime artistikë dhe libra.

Unë isha 12 vjeç kur u xhirua filmi 'Rrugë të Bardha', atje ishte vërtet 1.5 metër borë. Rikardi e ka transferuar një atmosferë të tillë të ngrohtë.

Rikardin e njohim si njeri të ditur e me zemër të madhe...ai ka lënë një pasuri të madhe në kinematografin tonë me personazhet e tij.

I jam mirënjohës sepse më propozoi dhe më ndihmoi të shfaqesha si aktor. Rikard ti je i fortë i thash dhe dua të them që të të dua ty, sa të jem gjallë do të jem mirënjohës....i kam thënë këto fjalë herën e fundit kur e takova se e pash gjendjen e rënduar të tij", tha Malaj.

/B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Mblidhet Konferenca e kryetarëve, Bardhi kërkon seancë urgjente për Kosovën: Nuk na nderon fakti që jemi të fundit

Mblidhet Konferenca e kryetarëve, Bardhi kërkon seancë urgjente për Kosovën: Nuk na nderon fakti që jemi të fundit