Fluks në qendrat shëndetësore, mjeku: Qarkullojnë disa lloj variantesh të virozave! 3 ditët e para të sëmundjes kalojini në shtëpi, pini lëngje e vitaminë C

Poliklinikat po përballen çdo ditë e më tepër me rritje të numrit të pacientëve që kërkojnë ndihmë nga viroza stinore. Drejtori i qendrës shëndetësore 9, Bujar Mema thotë se më problematike situata paraqitet për pacientët me sëmundje kronike dhe ata me pasoja nga COVID.

“Ka një fluks në rritje të pacientëve që vijnë ca nga frika, ca nga meraku, ca që janë megjithë mend të sëmurë. Një pjesë e madhe kanë dhe efekte dhe pasoja të virozës nga sinozitet maxilare, frontale, bronkitett më pak, tonsilitetet dhe më pak infeksione urinare, pra gama është e gjerë e një situate virale apo postvirale për të sëmurët dhe që është normale në këtë stinë apo periudhë të vitit”.

Mjeku tregon se ka disa lloj virusesh që po qarkullojnë e që po shfaqin klinika të ndryshme, duke mos përjashtuar asnjë grupmoshë.

“Temperatura e cila shkon dhe në shifra të larta që zgjat 1,2,3 apo 4,5 ditë dhe që janë të pritshme për pjesën e virozës dhe që nëse shkojnë më shumë se kaq i bie të kemi një problem tjetër dhe duhet t’i drejtohemi mjekut të familje. Dhimbja e trupit, kola që është here e thatë, e fuqishme aq sa shesh pacientët na vijnë sepse kanë qëndruar gjithë natën pa gjumë prej kollës e dalin probleme të tjera post virale e djersa. Këto kanë qenë shenjat më tipike”.

Mema sugjeron konsumimin e sa më shumë lëngjeve dhe vetëm pas dy ose tre ditësh, t’i drejtohen mjekut.

“Paketa bazë apo mjekimi i gjyshes gjithmonë ngelet në ditët e para trajtimi me lëngje, vitaminë C, antipiretik për temperaturës apo prej dhimbjes, por jo që të zgjasë më shumë se 2 apo 3 ditë. Pjesa tjetër i ngelet vizitës që duhet të bëj patjetër te mjeku i familjes apo kontakti te mjeku i familjes për të pare ecurinë nëse jemi në një situate virale apo kemi një ndërhyrje tjetër të ndonjë sëmundje shoqëruese dhe do merren mjekimet përkatëse.”

Për shkak edhe të qarkullimit të virusit RSV dhe gripit, javët e fundit është shtuar ndjeshëm numri i pacientëve që shtrohen në spital, me probleme pulmonare.

SI.E./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Bandat survejojnë Policinë, a është ky triumf i krimit ndaj shtetit?×

Lajmi i fundit

Sali Berisha flet për takimin me Metën: Diskutuam për gjendjen kritike në vend! Gjetëm pajtim për qëndrimet që duhet të mbajmë

Sali Berisha flet për takimin me Metën: Diskutuam për gjendjen kritike në vend! Gjetëm pajtim për qëndrimet që duhet të mbajmë