Flukset turistike, ministrja e Turizmit: 1 milionë vizitorë të huaj gjatë dy muajve të parë të këtij vitit

Flukset turistike, ministrja e Turizmit: 1 milionë vizitorë të huaj gjatë dy muajve të parë të këtij vitit

Rreth 1 milionë turistë të huaj kanë vizituar Shqipërinë në dy muajt e parë të vitit 2024. Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro ka publikuar shifrat e flukseve hyrëse për muajin shkurt, ku 480, 539 vizitorë të huaj kanë vizituar vendin tonë ose 55% më shumë se shkurti i vitit të kaluar.

“Fantastike shifrat e muajit shkurt, me 55% më shumë vizitorë se shkurti i vitit të kaluar, duke bërë që Shqipëria të presë rreth 1 milionë turistë të huaj vetëm në dy muajt e parë të vitit 2024”, shkruan ministrja Kumbaro në rrjetet sociale.

Ndërkohë, për dy muajt e parë të vitit 2024 kanë udhëtuar drejt Shqipërisë 41% më shumë turistë të huaj krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2023. Shifrat e larta hyrëse gjatë muajve të dimrit (janar-shkurt) konfirmojnë tendencat për ta vizituar vendin tonë si atraksion gjithëvjetor dhe jo më sezonal i lidhur me turizmin e bregdetit.
 

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Shqip: 05/03/2024 23:07

  Nje me pak se njemilion se nuk llogaritet se eshte Liami i big brodher dhe hyri ne burg.

  Përgjigju
 • Pet,: 05/03/2024 13:31

  Ku jane qe nuk i shohim? ku fshihen ?. Nese jane 500 mije turiste ne muaj ne kete kohe, ne vere duhet te jene 5 miljon ne muaj. Qeveria po lufton me mullinjt e eres me ane te ketyre shifrave fiktive, sepse nuk shohim armiq ne horizont.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

Helikopteri i kryeministrit të Armenisë bën ulje të detyruar në kufi me Azerbajxhanin, shkak moti i keq

Helikopteri i kryeministrit të Armenisë bën ulje të detyruar në kufi me Azerbajxhanin, shkak moti i keq