Fluturimet rriten ndjeshëm gjatë verës, por ende shumë larg niveleve të para pandemisë

Lehtësimi i kufizimeve anti-COVID ka sjellë një rritje të konsiderueshme  të fluturimeve tregtare në të gjithë Bashkimin Evropian, por ato mbeten shumë herë më të ulëta se para pandemisë.

Numri i fluturimeve në bllokun e 27 vendeve u rrit me 72.8% në korrik, nga viti  I kaluar dhe 47.6% në gusht, sipas të dhënave të publikuara nga Eurostat.

Sidoqoftë, këto shifra mbetën rreth një e treta nën atë që ishin para shfaqjes së COVID-19 me 479,000 fluturime që u ngritën muajin e kaluar, krahasuar me 696,000 në gusht 2019.

Për më tepër, numri i fluturimeve gjatë dy muajve të mëparshëm, që përkon edhe me sezonin e pushimeve ishte nën ato të regjistruara në janar dhe shkurt 2020, para se numri i fluturimeve në të gjithë Kontinentin e Vjetër të fillonte rënien e tyre të shpejtë pasi shtetet anëtare vendosen në fuqi shtetrrethimet dhe mbyllën kufijtë për të frenuar përhapjen e COVID-19.

Për të ruajtur sektorin e turizmit nga një dëmtim i mëtejshëm vendet e BE-së kanë vendosur në fuqi një pasaportë COVID, duke lejuar që njerëzit që ishin vaksinuar plotësisht, ishin testuar para-udhëtimit negativ ose ishin shëruar kohët e fundit nga COVID-19 kishin lejuar lëvizjen.

Pika e nxehtë e turizmit veror Greqia pati rikuperimin më së shumti këtë sezon me numrin e fluturimeve komerciale me vetëm 7% në gusht në krahasim me të njëjtin muaj në vitin 2019.

Rumania dhe Kroacia patën një rritje me 18% dhe 21.5% në krahasim me dy vjet më parë.

S.M./KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e largon dot Sali Berisha nga drejtimi i PD-së Lulzim Bashën?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Meta shmang debatin në PD për përjashtimin e Berishës: Doktori është si vera, sa më i vjetër aq më tërheqës e demokrat bëhet