Fluturimet rriten ndjeshëm gjatë verës, por ende shumë larg niveleve të para pandemisë

Lehtësimi i kufizimeve anti-COVID ka sjellë një rritje të konsiderueshme  të fluturimeve tregtare në të gjithë Bashkimin Evropian, por ato mbeten shumë herë më të ulëta se para pandemisë.

Numri i fluturimeve në bllokun e 27 vendeve u rrit me 72.8% në korrik, nga viti  I kaluar dhe 47.6% në gusht, sipas të dhënave të publikuara nga Eurostat.

Sidoqoftë, këto shifra mbetën rreth një e treta nën atë që ishin para shfaqjes së COVID-19 me 479,000 fluturime që u ngritën muajin e kaluar, krahasuar me 696,000 në gusht 2019.

Për më tepër, numri i fluturimeve gjatë dy muajve të mëparshëm, që përkon edhe me sezonin e pushimeve ishte nën ato të regjistruara në janar dhe shkurt 2020, para se numri i fluturimeve në të gjithë Kontinentin e Vjetër të fillonte rënien e tyre të shpejtë pasi shtetet anëtare vendosen në fuqi shtetrrethimet dhe mbyllën kufijtë për të frenuar përhapjen e COVID-19.

Për të ruajtur sektorin e turizmit nga një dëmtim i mëtejshëm vendet e BE-së kanë vendosur në fuqi një pasaportë COVID, duke lejuar që njerëzit që ishin vaksinuar plotësisht, ishin testuar para-udhëtimit negativ ose ishin shëruar kohët e fundit nga COVID-19 kishin lejuar lëvizjen.

Pika e nxehtë e turizmit veror Greqia pati rikuperimin më së shumti këtë sezon me numrin e fluturimeve komerciale me vetëm 7% në gusht në krahasim me të njëjtin muaj në vitin 2019.

Rumania dhe Kroacia patën një rritje me 18% dhe 21.5% në krahasim me dy vjet më parë.

/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A zgjidhet kriza në PD me një garë të re për kryetar?×

Lajmi i fundit

John

Rikthimi i 'Prefektit' ndez 'gjakrat'! Shoqata 'Tirona Intellectum': Turp! Aktori Arben Derhemi: Ore 'intelektuhalë', se kuptoj pse jeni ofenduar ju?