FMN-ja: Ekonomia do të vuajë deri
në heqje të plotë të sanksioneve

Ekonomia e Iranit do të vazhdojë të vuajë deri në heqjen e plotë të sanksioneve dhe rifillimit të eksporteve të naftës në nivel maksimal, vlerësoi sot Fondi Monetar Ndërkombëtare në revistën e tij vjetore.

“Rënia e fortë e çmimeve të naftës, situata fiskale e vështirë e kompanive dhe e bankave dhe vonesat e investimeve nga individët dhe kompanitë në pritje të heqjes së sanksioneve kanë ngadalësuar ndjeshëm ekonominë që prej vitit të kaluar”, thekson FMN-ja.

Për pasojë, rritja ekonomike do të kalojë nga tre për qind në vitet 2014-2015 deri pranë zeros (minus 0,5 për qind dhe plus 0,5 për qind).

Për këtë periudhë inflacioni do të jetë rreth 14 për qin

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’