Fondet vjetore, 345 mln lekë për partitë për vitin 2024! ‘Torta’ ndahet mes PS-së dhe PD-së, Rithemelimi mbetet pa financim

Fondet vjetore, 345 mln lekë për partitë për vitin 2024! ‘Torta’ ndahet mes PS-së dhe PD-së, Rithemelimi mbetet pa financim

345 milionë lekë janë parashikuar  nga buxheti i shtetit për partitë politike në formën e mbështetjes financiare për vitin 2024.

Sipas përllogaritjes nga ana e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve pjesën më të madhe të fondit e merr Partia Socialiste me mbi 151 mln leke.  Partia Demokratike vjen e dyta, me  106 mln lekë dhe e treta Partia Republikane me 18 mln lekë.

15 mln lekë shkojnë për Partinë e Lirisë ndërsa social-demokratët me 12 mln lekë.  LZHK, PBDNJ dhe PAA përfitojnë nga 8 mln lekë.

Kjo mbështetje financiare do të përfitohet vetëm në rast se partitë politike kanë dorëzuar raportin financiar për 2023-shin.

Miratimi i projekt-vendimit nga ana e KQZ u shty për të martën e 20 shkurtit.

(Kliko këtu për të lexuar dokumentin e plotë)

M.Q./S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Durrës, ia rrëmbyen gjyshërit, mamaja merr 3 vjeçarin, falenderon policinë

Durrës, ia rrëmbyen gjyshërit, mamaja merr 3 vjeçarin, falenderon policinë