Forbes publikon listën e 29 mrekullive të trashëgimive të reja të UNESCO-s, mes tyre liqeni i Ohrit

Kisha e hershme e krishterë e shekullit të 6-të në Lin

Revista e njohur ''Forbes'' publikon listën e 29 trashëgimive botërore më të reja të cilat janë bërë pjesë e UNESCO. Mes kësaj liste globale, nuk mungon as liqeni i Ohrit i cili vetëm pak ditë pasi u pranua në UNESCO, saktësisht në 5 korrik. 

Në shkrimin e Cecilia Rodriguez liqeni i Ohrit, i ndarë mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut njihet për tri vendbanime prehistorike. Ajo e cilëson veçanërisht gadishullin e Linit si vendin e eshtrave të një kishe të hershme të krishterë e themeluar në mes të shekullit të 6-të. Ndërkohë vetë liqeni ofron për lloje të shumta endemike të faunës dhe florës së ujërave të ëmbla që datojnë nga periudha terciare.

Pjesa e Liqenit të Ohrit, që ndodhet në Maqedoninë Veriore dhe në brendësi të saj, duke përfshirë edhe qytetin e Ohrit, u shtua në Listën e Trashëgimisë Botërore në vitin 1979. Tani ajo është zgjeruar me pjesën tjetër të liqenit të Ohrit, gadishullin e vogël të Linit dhe rripin e tokës përgjatë bregut që e lidh me kufirin maqedonas. 
 

Artikulli Cecilia Rodriguez në revistën Forbes

 

  • Sondazhi i ditës:

    A bënë zgjedhjen e duhur demokratët duke konfirmuar Lulzim Bashën në krye të PD-së?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Logjika e Bashës në 2019 e bën humbës në zgjedhjet brenda PD-së, shumica ka qene kundër tij