Forcimi i kapaciteteve ushtarake të Ukrainës, SHBA do t'i japë Kievit 47 milionë dollarë të tjera

Forcimi i kapaciteteve ushtarake të Ukrainës, SHBA do t'i japë Kievit 47 milionë dollarë të tjera

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vendosur t'i japin Ukrainës një tjetër ndihmë prej 475.5 milionë dollarësh me qëllim mbrojtjen e civilëve si dhe forcimin e kapaciteteve ushtarake.

Lajmi u bë i ditur nga Sekretari i Shtetit , Antony Blinken , duke specifikuar se shuma është menduar për ndihmë për sigurinë e civilëve dhe për forcimin e kapaciteteve të forcave ukrainase të zbatimit të ligjit dhe drejtësisë penale.

"Ne ndajmë angazhimin e tyre për një Ukrainë demokratike, të pavarur dhe sovrane”, tha Blinken në Twitter.


Lajmi kryesor:

Erdogan: Objektiv ynë, takimi Putin-Zelensky! Identifikohet varri masiv në fermën e pulave! Moska do të mbyllë kufijtë për rekrutët


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Zbulohen emrat e disa prej artistëve që do marrin pjesë në Festivalin e Këngës në RTSH, mes tyre Luiz Ejlli

Zbulohen emrat e disa prej artistëve që do marrin pjesë në Festivalin e Këngës në RTSH, mes tyre Luiz Ejlli