KATAR 2022/ Holanda ndalet dhe shtyn kualifikimin, 2 gola në përballjen me Ekuadorin! Katari zyrtarisht nuk kalon fazën e grupeve (VIDEO)

FT/ Holandë 1-1 Ekuador (Gakpo 6' / Valencia 49')  

Holanda dhe Ekuadori barazuan 1-1 në grupin A të Kupës së Botës. Për ndeshjen e dytë në grupe, skuadra e Tulipanëve nuk shkoi më shumë se barazimi edhe pse shënoi që në minutën e 6 me Gakpo. Në Khalifa International Stadium të Dohas dy skuadrat prodhuan lojë të mirë, teksa rezultati mes tyre bëri që Katari të jetë jashtë fazën me eleminim direkt.

Me 44.800 të pranishëm në Doha, skuadra e van Gaal shënoi që në minutën e gjashtë me Gakpo. Marrja e mirë e sulmuesit të PSV bëri që e majta e fortë të ndalej në rrjetë. Në fundin e pjesës së parë Ekuadori barazoi me Estupinia, teksa goli u anullua për pozicion jashtë loje.

Pjesa e dytë nisi mirë për amerikano-latinët, që barazuan me Enner Valencia pas tre minutave lojë. Një gabim në mbrojtjen e Holandës bëri që kapiteni i Ekuadorit të çonte topin në rrjetë. Në dy ndeshjet e para të grupeve, Valencia ka shënuar tre gola.

Pas dy ndeshjeve të para në grupin A, Holanda dhe Ekuadori kanë nga katër pikë duke ndarë kreun, teksa Senegali ka tre pikë. Me zero pikë dhe një ndeshje për t'u luajtur, Katari është jashtë objektivave për të kaluar grupet. Ndeshjet e radhës në këtë grup janë Holandë - Katar dhe Senegal - Ekuador.

Renditja:

VIDEO:

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 20:35
Barazimi me Ekuadorin, trajneri i Holandës: Ishim dobët

Pas barazimit 1-1 që Holanda siguroi me Ekuadorin në Kupën e Botës, foli edhe trajneri i "Tulipanëve", Louis van Gaal. Ai tha se skuadra e tij ishte dobët.

"Kundër Senegalit, ne nuk ishim rehat me mbajtjen dhe kontrollin e topit. Lojtarët e mi do të duhet të përmirësohen shpejt. E njëjta gjë ndodhi edhe kundër Ekuadorit. Rastet tona në sulm ishin veçanërisht të dobëta”, theksoi trajneri i Holandës pas ndeshjes.

Ora 19:36
Nuk ndodhte që nga 1966 në një Kupë Bote, Holanda vendos rekord negativ në Katar

Holanda barazoi 1-1 me Ekuadorin për ndeshjet e dyta në grupet e Kupës së Botës. Sfida e grupit A la për të dëshiruar për "Tulipanët" e van Gaal, që provuan vetëm dy goditje në 90 minuta, një prej të cilave përfundoi në rrjetë dhe një tjetër jashtë. Holanda ka tentuar vetëm dy gjuajtje kundër Ekuadorit, më e pakta e regjistruar për një komb evropian në një ndeshje të vetme të Kupës së Botës që nga viti 1966 (Botërori i Anglisë).

Ora 18:13
VIDEO/ Pasiguri në mbrojtjen e Holandës, Enner Valencia barazon për Ekuadorin

 

Holandë 1-1 Ekuador. Kapiteni Enner Valencia barazon rezultatin për Ekuadorin në minutën e 49. Një pasiguri në prapavijën e holandezëve bën që skaudra nga Amerika Latine të barazojë në 1-1. Tre gola në dy ndeshjet e grupeve në Kupën e Botës për Valencian.

 

Ora 17:54
VIDEO/ Ekuadori ndihet i vjedhur, i anullohet goli kundër Holandës në Kupën e Botës

Holandë 1-0 Ekuador. Mbyllet pjesa e parë me avantazhin e holandezëve. Në shtesën e pjesës së parë Ekuadori gjeti golin me Estupinian. Anësori ngriti flamurin për pozicion jashtë loje, megjithëse lojtari nuk mori pjesë në aksion. Më shumë se pozicion jashtë lojë, goli u anullua për pengim të pamjes ndaj portierit.

 

Ora 17:07
VIDEO/ 6 minuta lojë, Holanda ndëshkon Ekuadorin

Holandë 1-0 Ekuador. Gakpo kalon në avantazh Holandën pas gjashtë minutave lojë. Sulmuesi ka marrë një top jashtë zone dhe me një të majtë të fortë e ndal sferën në rrjetë. Lojtari i PSV ka shënuar 4 gola në 5 paraqitjet e tij me Holandën.

 

S.DH/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Primaret e Berishës nxorën kandidatët më të mirë për 14 majin?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto