Forumi Evropian/ Vuçiç nga Alpbach: Do të tentoj një bisedë me Thaçin, kur s'ka diskutim serbët humbasin

Forumi Evropian/ Vuçiç nga Alpbach: Do të tentoj një bisedë me Thaçin, kur s'ka diskutim serbët humbasin

Aleksandr Vuçiç takohet me presidentin e Forumit Europian

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç është shprehur i vendosur se do të bisedojë me Hashim Thaçin në Forumin Evropian që do të zhvillohet në Alpbach. Sipas tij, sado i vështirë të jetë jetë një diskutim i tillë duhet tw bwhet pasi kur nuk ka diskutim, serbët mund të rrezikohen.

Unë po luftoj që serbët dhe Serbia të fitojnë shumë. Kur nuk ka diskutim, serbët mund të rrezikohen. Ata që flasin kundër demarkacionit nuk e dinë se çfarë do të thotë ky term.

Tha Vuçiç për shtypin para fillimit të bisedimeve politike brenda Forumit Europian në Alpbach 

I pyetur për qëndrimin e kishës serbe, e cila është kundër një rishikimi të mundshëm territoresh, presidenti serb është shprehur se kisha është e ndarë nga shteti.

Është gjithmonë mirë të dëgjosh atë çfarë njerëzit mendojnë në kishë. Ne e respektojmë kishën, por, mos harroni, kisha është e ndarë nga shteti.

Vuçiç

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç mbërriti në hotelin ku do të akomodohet në Alpbach, ku edhe do të zhvillohet Forumi Evropian. Ishte zgjedhja e Franc Fischer, presidentit të Forumit që të priste më parë presidentin e Serbisë.

Së fundmi, në Ballkan, tema e re e diskutimit është ajo e rishikimit të territoreve mes Serbisë dhe Kosovës, një tezë e cila mbështetet nga të dy presidentët e vendeve por kundërshtohet nga fort nga politika shqiptare dhe serbe. Qëndrimin kundër rishikimit të territoreve e ka marrë edhe Kisha serbe.

Për të vijuar me bisedimet, shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, do të ndërmjetësojë takimin e radhës ndërmjet presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, më 7 shtator.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i mjekut, a po bëhet sa duhet për të luftuar korrupsionin në sistemin shëndetësor?×

Lajmi i fundit

‘Narcos-i’ i Greqisë, shkatërrohet karteli i drogës shqiptaro-grek! Autoritetet zbuluan plantacionin 40 hektarësh, 11 ton hashash të sekuestruar  

‘Narcos-i’ i Greqisë, shkatërrohet karteli i drogës shqiptaro-grek! Autoritetet zbuluan plantacionin 40 hektarësh, 11 ton hashash të sekuestruar