FOTO/ Kur në Tiranën e 1939 prisheshin ndërtesa për të hapur rrugë

Këto pamje të rralla vijnë nga Tirana e vitit 1939. Janë realizuar nga fotografi gjerman Richard Busch Zantner, i cili ka udhëtuar në Shqipëri pas pushtimit italian. Njëra prej tyre tregon prishjen e ndërtesave për të ndërtuar rrugë të reja.

Fotografi gjerman realizoi një seri fotosh të veçantë dhe mjaft interesante. Këto fotografi të rralla janë mbledhur dhe më pas publikuar nga studiuesi Robert Elsie. Kohët e fundit në Tiranë po zhvillohet një debat i ashpër për prishjen e banesave në Unazën e Re.

d.ba./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Aksidentet përgjakin rrugët, 73 ngjarje me 15 viktima në 13 ditë. A ka ardhur koha e hartimit të një strategjie nga specialistët për reduktimin e numrit të aksidenteve?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

COVID-i i merr jetën mësuesit nga Mirdita, miku i tij: Qofsh i bekuar dhe në atë jetë