FOTO/ Një “pemë Krishtlindjesh” krijuar në hapësirë, NASA publikon foton e veçantë

FOTO/ Një “pemë Krishtlindjesh” krijuar në hapësirë, NASA publikon foton e veçantë

Foto nga NASA

Krishtlindjet janë më pak se një javë larg, dhe madje edhe qielli i natës po përhap një farë gëzimi festash me atë që mund të jetë pema më e madhe e Krishtlindjes në univers.

Të martën (19 Dhjetor), NASA publikoi një imazh të NGC 2264, i njohur gjithashtu si ”Klusteri i Pemës së Krishtlindjes”, një grup yjesh të rinj që ndodhen rreth 2500 vite dritë larg nga Toka.

Imazhi u kap nga Observatori i rrezeve X Chandra dhe mjegullnaja e gjelbër që rrethon yjet i ngjante një peme festive të Krishtlindjes.

Disa yje në pemën kozmike të Krishtlindjes janë vetëm një e dhjeta e madhësisë së diellit tonë, ndërsa të tjerët janë disa herë më të mëdhenj, raportojnë mediat e huaja.

NASA shtoi se shumë nga yjet janë vetëm 1 deri në 5 milion vjeç, duke i bërë ata foshnja në krahasim me yjet e tjerë që jetojnë për miliarda vjet.

Objekti në formën e pemës së Krishtlindjes është shumë i errët që njerëzit të dalin jashtë dhe ta dallojnë atë në qiell, por mund të ketë disa drita në qiell gjatë festave.

Shiu i meteorëve Ursid është aktiv deri më 24 dhjetor dhe mund të ndezë deri në 10 yje në orë në hemisferën veriore.

Foto e pemës së Krishtlindjes në hapësirë nga NASA

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Begaj uron Von der Leyen: Presim me padurim të vazhdojmë bashkëpunimin

Begaj uron Von der Leyen: Presim me padurim të vazhdojmë bashkëpunimin