FOTOLAJM/ Qëndresa qytetare denoncon gjendjen e konvikteve te Qyteti Studenti: Kaluan vitet, por jo mjerimi

FOTOLAJM/ Qëndresa qytetare denoncon gjendjen e konvikteve te Qyteti Studenti: Kaluan vitet, por jo mjerimi

Foto nga konvikti

Qëndresa qytetare ka denoncuar gjendjen e godinave të konvikteve në Qytetin Studenti në Tiranë. Teksa urojnë Ditën e Rinisë, kanë shpërndarë disa fotografi dhe tregojnë se kushtet ku qëndrojnë studentët ende janë në gjendje të mjerueshme.

“32 vjet nga 8 Dhjetori i 1990 në Qytetin Studenti! Gjendja e godinave sot tregon se ndryshoi sistemi por jo gjendja e popullit, ndryshuan personat por jo mendësia, kaluan vitet por jo mjerimi! Foto të shkrepura sot, 8 Dhjetor 2022. Gëzuar!” – shkruan Qëndresa qytetare.

Sot shënohet Dita Kombëtare e Rinisë. Prej vitit 2009, me vendim të marrë nga Kuvendi i Shqipërisë, kjo datë përkujtohet si festë kombëtare në nderim të të gjithë studentëve të dhjetorit 1990 dhe gjithë rinisë shqiptare.

Më 8 dhjetor 1990, një grup studentësh e pedagogësh të Universiteteve të Tiranës, u bënë iniciatorë e protagonistë të kthesës së madhe historike, protestave paqësore që sollën rënien e sistemit komunist dhe lindjen e demokracisë.

A.M./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • denis: 08/12/2022 18:29

    Vit per vit konviktet riparohen por nuk dine ti mirembajne vet ata qe banojne aty, persosmeri nuk ka por kerkojne qiqra ne hell.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

Roland Qafoku: Opozita në duart e Ilir Metës

Roland Qafoku: Opozita në duart e Ilir Metës