FOTOT e laboratorëve të shqiptarëve, shkatërrohet banda e kokainë në Belgjikë, 27 të arrestuar dhe 2.1 ton drogë e sekuestruar! Në operacion edhe ushtria

Laborator kokaine

BELGJIKË-Një bandë e madhe e drogës u shkatërrua pas 'Operacionit Sky' të zhvilluar nga autoritetet belge ku janë arrestuar 27 persona dhe është sekuestruar sasia rekord e drogës, 1.6 ton me vlerë 80 milionë euro. Policia bastisi 23 vende këtë mëngjes, me mbështetjen e ushtrisë. Rrjeti u shkatërrua pjesërisht falë mesazheve të koduara nga telefonat Sky ECC.

Këtë mëngjes rreth orës 5 të mëngjesit, më shumë se 300 oficerë bastisën 23 vende të ndryshme në një hetim të madh të krimit të drogës. Zyra e prokurorit federal e njoftoi këtë në një deklaratë për shtyp. Kërkimet u kryen kryesisht në rajonin e Liège, por gjithashtu - në një masë më të vogël - në Limburg dhe Flandrën Lindore. Gjatë kontrolleve, policia mori ndihmë nga forcat speciale dhe ushtria.

"Rreth 580 kilogramë kokainë u kapën gjithashtu, si dhe më shumë se 1.6 ton drogë për një vlerë të vlerësuar të rrugës prej më shumë se 80 milion euro," thuhej në njoftimin për shtyp. Gjithashtu u sekuestruan 10 armë zjarri, përfshirë 5 kallashnikovë. 80,000 euro në para të gatshme, një duzinë automjetesh, disa telefona dhe disa kuaj u sekuestruan gjithashtu.

Zyra e prokurorit thotë se të dyshuarit dhe punëtorët kolumbianë u gjetën gjithashtu në vende të ndryshme (veçanërisht në laboratorë). Një aksion i koordinuar dhe i njëkohshëm u krye gjithashtu në Spanjë këtë mëngjes, sipas njoftimit për shtyp. U bënë dy kontrolle në shtëpi dhe një i dyshuar u arrestua.

K.T./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Katër vrasjet në bulevard, a është bërë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

John

Në arrest shtëpie, por shpërndante kokainë, arrestohet 31-vjeçari në Kukës