FOTOT/ Rama ndan pamjet nga kantieri i Mozaikut të Tiranës: Një tjetër stacion modern që do tërheqë turistët

FOTOT/ Rama ndan pamjet nga kantieri i Mozaikut të Tiranës: Një tjetër stacion modern që do tërheqë turistët

Kryeministri Edi Rama ka ndarë pamjet nga kantieri transformues i Mozaikut të Tiranës.

Krahas fotove, Rama shkruan se do të ekspozohen edhe mozaikët e mbyllur të periudhës së antikitetit të hershëm e të vonë si Apollonia, Butrinti, Bylisi, Durrësi apo Elbasani.

Sipas Ramës, kjo hapësirë jo vetëm që do të mundësojë për banorët e Tiranës admirimin e një pasurie kulturore, por dhe do të tërheqë gjithnjë e më shumë vizitorë dhe turistë.

“Kantieri transformues i Mozaikut të Tiranës po formëson një tjetër stacion modern të rrugëtimit të vizitorëve e turistëve gjithnjë e më të shumtë në kryeqytetin tonë të rilindur, ku do të ekspozohen edhe mozaikët e mbyllur të periudhës së antikitetit të hershëm e të vonë që gjenden në sitet tona më magjepsëse si Apollonia, Butrinti, Bylisi, Durrësi, Elbasani, etj

Kjo hapësirë do t’iu mundësojë edhe banorëve të Tiranës e fëmijëve të tyre, admirimin e një pasurie kaq të madhe kulturore të vendit nëpërmjet teknologjisë digjitale, duke e bërë atë të prekshme me sy për qindramijëra njerëz çdo vit”, ka shkruar Rama.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Profesori universitar: 23/04/2024 17:09

  Rregulloni e sistemoni, të gjithë hapësirat rreth e rrotull,lyeni e suvatomi të gjitha Pallatet e para viteve '90...që nga ing e ndërtimit e gjithë rrugën Naim Frashëri...!Vendosni Gunga(dosi ),në rrugë për të ulur shpejtësinë makinat!

  Përgjigju
 • Ave Çesare: 23/04/2024 16:14

  Sh bukur,bravo...,por aty rrotull duhët të kthehet në Lulishte e Park me stola...si edhe duhen Suvatuar e Lyer Pallatet rreth e rrotull në një emërues..si psh te Pazari i ri!..Duhen vendosur barriera në rrugë(dosi).. per te ulur shpejtësinë e makinave!

  Përgjigju
 • turist prej bangladeshi: 23/04/2024 15:57

  Unë them që të gjitha gjetjet apo mbetjet e qytetërimit antik në këtë vend,'të prishen' dhe mbi to të ndërtohen godina të tilla moderne si kjo,që 'n'a tregojnë qartë për vlerat e antikitetit' .

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Si e vlerësoni turin e Ramës me diasporën?×

Lajmi i fundit

Lufta në Gaza/ IDF: Dy komandantë të lartë të Hamasit u vranë në bastisjen në Rafah

Lufta në Gaza/ IDF: Dy komandantë të lartë të Hamasit u vranë në bastisjen në Rafah