Franca kërkon uljen e tensioneve mes Serbisë dhe Kosovës: Dënojmë sulmet ndaj EULEX-it dhe aktet e dhunës në veri

Franca kërkon uljen e tensioneve mes Serbisë dhe Kosovës: Dënojmë sulmet ndaj EULEX-it dhe aktet e dhunës në veri

Emanuel Macron

Franca ka kërkuar që Kosova dhe Serbia të ulin tensionet dhe të rikthehen në tryezën e dialogut të ndërmjetësuar nga Bashkimi Europian duke theksuar se çështja e tensioneve në veri, do të diskutohet edhe sot në mbledhjen e Këshillit të Ministrave të jashtëm në Bruksel

 “Franca është shumë e shqetësuar për situatën në veri të Kosovës dhe dënon fuqishëm sulmin e papranueshëm ndaj misionit të EULEX-it në Kosovë si dhe të gjitha aktet e dhunës në terren. Franca u kërkon palëve të tregojnë përmbajtjen më të madhe dhe të tregojnë përgjegjësi për të ulur tensionet. Franca mbështet plotësisht ndërmjetësimin evropian, i cili duhet të bëjë të mundur përparimin drejt një marrëveshjeje globale dhe ligjërisht të detyrueshme ndërmjet Serbisë dhe Kosovës dhe të ecim përpara në drejtim të perspektivës evropiane të dy vendeve. Po ashtu, u kërkon të dyja palëve të riangazhohen në dialogun e lehtësuar nga BE.”-shkruhet në reagimin e bërë nga ministria e Jashtme e Francës. 

 


Lajmi kryesor:

Serbia nuk tërhiqet, Vuçiç: Më 15 dhjetor kërkesë NATO-s të fusim ushtrinë në Kosovë! Borrell: BE-ja e gatshme të shtojë trupat e EULEX-it! Rama: Prishtina ka mbështetjen tonë


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

 Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’

Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’