Francë/ Policia gjen 72 armë në shtëpinë e legjendës së kinemasë Alain Delon

Francë/ Policia gjen 72 armë në shtëpinë e legjendës së kinemasë Alain Delon

Aktori francez Alain Delon

Policia franceze ka sekuestruar 72 armë zjarri dhe më shumë se 3000 fishekë nga shtëpia e legjendës së ekranit Alain Delon.

Një poligon qitjeje u gjet gjithashtu në shtëpinë e aktorit në Douchy-Montcorbon, rreth 135 km (84 milje) në jug të Parisit.

Prokurorët thanë se Delon nuk kishte një leje për ta lejuar atë të zotëronte një armë.

Aktori, 88 vjeç, ishte një yll i epokës së artë të kinemasë franceze, i njohur për personalitetin e tij të ashpër në ekran në hite si The Samurai dhe Borsalino.

Ylli ka qenë në gjendje të keqe shëndetësore vitet e fundit pasi pësoi një goditje në 2019 dhe vuante nga një gjendje tjetër e rëndë, e paidentifikuar në mediat franceze.

Prishja e familjes së tij është bërë kryefjalë edhe në Francë.

Tre fëmijët e tij kanë hedhur para mediave pakënaqësitë e tyre të ndërsjella në një sërë ofendimesh, akuzash, padish dhe regjistrimesh sekrete.

Shkëmbimet e fundit ligjore ishin rreth trajtimit mjekësor të z. Delon dhe muajin e kaluar një mjek i sanksionuar nga gjykata e ekzaminoi atë, por përfundimet e tij u kundërshtuan menjëherë nga fëmijët.

Shqetësimet u ngritën për herë të parë për të vitin e kaluar kur fëmijët ngritën një ankesë kundër ish-asistentit të tij, Hiromi Rollin.

Ata pretendojnë se asistentja japoneze e prodhimit të filmit është angazhuar në "ngacmim moral" të babait të tyre. Avokati i saj i mohoi të gjitha akuzat në atë kohë.

Dalja e fundit e madhe publike e z. Delon ishte marrja e një Palme të Artë nderi në Festivalin e Filmit në Kanë në 2019.

Në shtator 2019, ai mori pjesë në funeralin e mikut dhe yllit të tij Jean-Paul Belmondo në Paris.

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sa i përhapur është korrupsioni në Shqipëri?×

Lajmi i fundit

Jo vetëm Tirana, tre klubet e Superligës me merkaton e bllokuar nga FIFA

Jo vetëm Tirana, tre klubet e Superligës me merkaton e bllokuar nga FIFA