Frikë për vullkane, gjendje e jashtëzakonshme në Islandë! 800 tërmete në 24 orë në qytetin Grindavik

Mbi 800 tërmete të rëna gjatë natës shtuan frikën për shpërthime vullkanike në Islandë, ku autoriteti i Mbrojtjes Civile shpalli gjendjen e jashtëzakonshme.

Planet e evakuimit janë vënë në zbatim për qytetin e Grindavik, me popullsi rreth 4,000 banorësh, tre kilometra në jug-perëndim të zonës ku u regjistruan lëkundjet sizmike të premten. Të enjten, 'Laguna Blu', një zonë turistike pranë Grindavikut, e njohur për llixhat e saj termale, u mbyll si masë paraprake. Islanda ka 33 sisteme vullkanike aktive, numri më i lartë në Evropë dhe mijëra lëkundje janë regjistruar që nga fundi i tetorit.

Herët në mbrëmjen e së premtes dy tërmete, më i forti prej të cilëve ishte me magnitudë 5.2 rihter, u ndjenë deri në kryeqytetin Reykjavik dhe përgjatë një pjese të madhe të bregdetit jugor të vendit.

“Në këtë fazë, nuk është e mundur të përcaktohet saktësisht se kur dhe ku magma mund të arrijë në sipërfaqe. Ka të dhëna se një sasi e konsiderueshme magmë po lëviz në veri drejt Grindavíkut”, thuhet në një deklaratë.

Rreth 24,000 lëkundje janë regjistruar në gadishull që nga fundi i tetorit, 800 prej të cilave vetëm gjatë 24 orëve të fundit.

M.T/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • A.M: 13/11/2023 23:12

    Te gjithe njerezit jane evakuar nga Grindavik,nuk ka asnje rrezik per jeten. Reykjaviku,airoporti dhe Keflavik nuk rrezikohen.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Mbrojnë zemrën dhe ju ndihmojnë me gjumin, vlerat shëndetësore të kajsive

Mbrojnë zemrën dhe ju ndihmojnë me gjumin, vlerat shëndetësore të kajsive