Fruti i Majit, efektet ‘magjike’ që kanë manat në organizëm

Fruti i Majit, efektet ‘magjike’ që kanë manat në organizëm

Fruti i manit

Maji dhe qershori janë muajit e manit. Këtë frut ‘magjik’ mund ta gjeni kudo. Në mjekësinë alternative manit i përdoren edhe gjethet dhe lëkura e pemës. Të gjitha përfitimet shëndetësore mani i ka falë një substance që ka efektet e antioksidantëve, antokianina.

Në mjekësinë bimore mani i bardhë përdoret për të trajtuar ankthin, artritin, kapsllëkun, kollën, tensionin e lartë, kolesterolin e lartë dhe diabetin.

Sipas hulumtimeve të shumta u arrit në konkluzionin se konsumimi i manit të bardhë arrinte të ulte nivelin e sheqerit në gjak. Pasi përmes enzimave që gjenden tek ky frut, organizmi nuk përthith niseshtenë që gjendet apo përdoret për përgatitjen e disa ushqimeve.

Përsa i përket kolesterolit, nëse konsumohet mani i bardhë për një periudhë nga 4-8 javë, do të vihet re një ulje e kolesterolit dhe e triglicerideve në gjak.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në bregdetin shqiptar, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

'Kush e fiton Europianin?' Ja si u votua tek sondazhi i Shqiptarja.com

'Kush e fiton Europianin?' Ja si u votua tek sondazhi i Shqiptarja.com