FSHF refuzon akreditimin e Report Tv për ndeshjen e kombëtares, Këshilli Shqiptar i Medias: Federata të tërhiqet nga kjo metodë anti-demokratike

FSHF refuzon akreditimin e Report Tv për ndeshjen e kombëtares, Këshilli Shqiptar i Medias: Federata të tërhiqet nga kjo metodë anti-demokratike

Këshilli Shqiptar i Medias ka reaguar kundër vendimit të Federatës Shqiptare të Futbollit, që vendosi të mos akreditojë Report Tv në miqësohen e Shqipërisë me Gjeorgjinë. Në mesazhin e tyre, KSHM i bën thirrje FSHF që të tërhiqet nga ky vendim që e quan anti-demokratik.

“Këshilli Shqiptar i Medias shpreh shqetësimin e vet për mos-akreditimin e medias Report TV për të ndjekur e raportuar ndeshjen e radhës së Kombëtares shqiptare. Detyra e medias është të raportojë, ndër të tjera dhe eventet me interes të lartë publik dhe lejimi i aksesit është e drejtë parësore e cila duhet respektuar pavarësisht politikave editoriale të çdo medieje. Shqipëria ka plot shembuj negativë të listave të “zeza” të mediave ose gazetarëve që u mohohet aksesi për të raportuar, që nga Qeveria, Bashkitë e deri te Partitë politike. KSHM fton FSHF-në që të mos e aplikojë këtë metodë anti-demokratike dhe të dëshmojë që është një institucion modern me standarte perëndimore”, shkruhet në reagim.


Lajmi kryesor:

Censura/ Raportoi skandalin në zgjedhjet në FSHF, hakmerret Armand Duka, refuzon akreditimin e gazetarëve të Report Tv për ndeshjet e kombëtares


B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me propozimin e Berishës që votimi të bëhet i detyrueshëm?×

Lajmi i fundit

Përdhunuan 15 vjeçaren në vendin ku mbanin kokainën që shpërndanin, Gjykata e Lezhës lë në burg tre të rinjtë

Përdhunuan 15 vjeçaren në vendin ku mbanin kokainën që shpërndanin, Gjykata e Lezhës lë në burg tre të rinjtë