FSHF: Superliga, jo më
në kompanitë e basteve

FSHF: Superliga, jo më <br />në kompanitë e basteve
Federata Shqiptare e Futbollit do t’i kërkojë zyrtarisht UEFA-s dhe FIFA-s, dy “qeverive” futbollistike europiane dhe botërore, për të mos lejuar më kuotimin e ndeshjeve të kampionatin shqiptar në kompanitë e huaja të basteve, si një masë për të parandaluar përpjekjet për trukimin dhe fiksimi e rezultateve të ndeshjeve.

EFEKTI “CORNU”- Gjithçka është rrjedhojë e vizitës me tematikë të qartë të zyrtarit të lartë të Departamentit për Luftën Kundër Trukimit të Rezultateve në UEFA, ish-prokurorit zviceran Pier Kornu, dhe takimet e tij të personalizuara me anëtarë të Komisionit të Etikës pranë FSHF-së dhe Prokurorinë e Përgjithshme të Shqipërisë. UEFA është e shqetësuar seriozisht për trukimet e mundshme të ndeshjeve në kampionatet e niveleve të ndryshme të futbollit shqiptar dhe nga skuadrat shqiptare, kjo pasi në shumë ndeshje të kampionateve tona janë luajtur shuma astronomike.

LISTË E GJATË - Në harkun e gjashtë muajve të fundit (dhjetor 2011-mars 2012), UEFA ka dërguar të paktën tri raporte në Federatën Shqiptare të Futbollit, ku në listën e gjatë të dyshimeve janë 26 ndeshje me rezultate të fiksuara, 18 prej tyre të klasifikuara si 100 për qind të trukuara nga departamenti i Sistemit të Zbulimit dhe të Mashtrimeve të Basteve, apo i njohur ndryshe si sistemi “radar”.

BETEJA ANTI-TRUKIM- Nisur nga akuzat, FSHF-ja ka vendosur te investohet fuqishëm ne betejën ndaj trukimeve ne futboll, duke bashkërenduar punën hetimore me Prokurorisë se Përgjithshme. Sipas sekretarit të përgjithshëm Eduart Prodani, vizita e fundit e zyrtarit te UEFA-s, Pier Korni, synon ti japë një ritëm te ri, betejës anti-trukim. Ndërkohe një beteje me vete, krahas asaj ligjore, do të jetë edhe ajo sportive.(a-sport/rb/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)