Futbolli i femrave thyen rekord, mbi 91 mijë tifozë ndoqën ‘El Clasico-n’ mes Barcelonës dhe Real Madrid

Futbolli i femrave thyen rekord, mbi 91 mijë tifozë ndoqën ‘El Clasico-n’ mes Barcelonës dhe Real Madrid

Ndeshja e kthimit çerekfinale e Champions League mes Barcelonës për femra dhe Real Madrid ka thyer rekordin botëror për tifozë në stadium. Në ‘Camp Nou’ ishin prezent 91.553 tifozë, të cilët dëshmuan fitoren 5-2 të ekipit katalanas.

Ky numër i jashtëzakonshëm për futbollin e femrave theu rekordin e finales së Botërorit për femra mes Amerikës dhe Kinës me 90.185 tifozë.

Sa i përket dy skuadrave futbolli dhe jo kombëtareve, rekordi mbahej nga ndeshja Atletico Madrid-Real Madrid në La Liga në 2019 me 60.739 tifozë. Ndërkohë ndeshja e mëparshme në Champions League për femra që mbante rekordin për tifozë ishte mes Lyon dhe FFC Frankfurt në Mynih në 2012 me 50.212 tifozë.

Ne.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të miratohet ligji për amnistinë fiskale deri në 2 milionë euro?×

Lajmi i fundit

John

Përleshje e dy grupeve shqiptare në aeroportin e Perugias në Itali! 8 persona të arrestuar, momenti kur qëllohen me grushta e shkelma (VIDEO)