Futbolli italian në zi! Vdes ish-trajneri i Interit Luigi 'Gigi' Simoni

Luigi Simoni me Baggio dhe Ronaldo

.
Një tjetër futbollist i shkëlqyer largohet. Në moshën 81 vjeçare, Gigi Simoni, trajneri i famshëm për drejtimin e Interit në 1997/1998, apo viti i fitores në Kupën e UEFA-s dhe kokë për kokë me Juventusin, në të vërtetë është larguar nga kjo jetë. Në karrierën e tij, megjithatë, një nga dekanët e teknikëve italianë ka udhëhequr edhe Napolin, Lazio dhe për një kohë të gjatë, Xhenova.

Simoni kishte pësuar goditje në tru në vitin 2019, duke u shtruar me urgjencë në njësinë e kujdesit intensiv të Spitalit Cisanello në Pisa. 

Lindur në vitin 1939, ai kishte veshur fanellen e Napolit, Torinos dhe Juventusit ndër të tjerë si lojtar, përpara se të fillonte karrierën e tij si trajner në Xhenova, ku në të vërtetë ai kishte përfunduar karrierën e tij. Pavarësisht se u kujtua mbi të gjitha për atë 1998, ai kaloi pjesën më të madhe të karrierës së tij si trajner në rossoblù.

E pamundur, megjithatë, të harrosh vitin e vetëm në krye të Interit, që e bëri atë një legjendë për tifozët e Nerazzurri. Mes polemikave dhe ngazëllimeve, ai ishte i pari që trajnoi fenomenin  Ronaldo në Itali, duke e çuar ekipin Milanez në luftën e pafund të atij sezoni, duke mposhtur Lazion në finalen e Kupës UEFA.

Pas largimit nga Interi, Simoni e drejtoi përsëri Napolin dhe më pas u përpoq, ndër të tjera, aventura në Bullgari, në CSKA Sofje. Nga atje disa përvoja si drejtor teknik dhe largimi përfundimtar nga bota e futbollit.

Lajmi për zhdukjen e tij ka bërë që padyshim dhjetra ish-lojtarët e tij, menaxherët e vjetër dhe miqtë nga bota e futbollit ta kujtojnë atë përmes mediave sociale.

r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  S'ka marrëveshje për reformën, a duhet të ketë qeveri tranzitore përpara zgjedhjeve parlamentare?

Komento

Komente

 • Vloreee: 22/05/2020 16:45

  Njeri i mire

  Përgjigju
 • goni: 22/05/2020 15:01

  grande gigii...immenso indimenticabile

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Kurti: Kosova ka dy armiq, një të brendshëm dhe një të jashtëm