G20, nënshkruhet një marrëveshje për klimën, pa SHBA-në

Shtetet anëtare të G20-ës nënshkruan sot në Osaka (Japoni) një marrëveshje për klimën, me përjashtim të SHBA-së, ashtu si dhe gjatë dy samiteve të mëparshme, njoftuan sot pala franceze dhe ajo gjermane.

‘’Teksti për klimën u miratua’’, bëri të ditur grupi shoqërues i presidentit, Emmanuel Macron pak përpara seancës përmbyllëse të G20-ës.

Kjo marrëveshje, në formatin 19+1, rikonfirmon mbështetjen e të 19, përfshirë Kinën, Francën dhe Gjermaninë, për marrëveshjen kryesore në luftën kundër ngrohjes klimatike të nënshkruar në 2015 në Paris, ndërsa SHBA-ja u tërhoq në 2017.

Të shtunën në mëngjes u nënshkrua pas negociatash të gjata, të shndërruara të vështira nga tentativa e SHBA-së për të bllokuar një deklaratë në një format të ngjashëm me atë të G20-ës në Hamburg në 2017 dhe Buenos Aires në 2018.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A është i mjaftueshëm shpërblimi prej 5 mijë lekësh i festave të fundvitit për pensionistët?×

Lajmi i fundit

John

Përplasja gjatë spektaklit, Robert Aliaj ofendon konkurrenten: Po del gore! Alketa Vejsiu i kundërvihet