Gabimi i VAR-it tërbon klubin e La Ligës, dërgon Federatës në CAS! Kërkohet pezullimi i kampionatit

Gabimi i VAR-it tërbon klubin e La Ligës, dërgon Federatës në CAS! Kërkohet pezullimi i kampionatit

Cadiz

Gabimi i arbitrit dhe VAR-it në ndeshjen Cadiz 1-1 Elche rrezikon që të krijojë një precedent në La Liga. Cadiz fillimisht kërkoi nga Federata Spanjolle e Futbollit që ndeshja të përsëritej, gjë që nuk u mor në konsideratë. Cadiz nuk është dorëzuar dhe çështjen e ka dërguar në CAS e Lozanës për drejtësi sportive.

Për ankesën në fjalë Cadiz kërkon që të pezullohet La Liga e futbollit. Klubi i elitës spanjolle kërkon një vendim të menjëhershëm pas ngjarjes dhe goli të parregull që u hoqi pikët.

Më 16 janar, për javën e 17-të të La Ligas, Cadiz po fitonte 1-0 ndaj Elche-s (aktualisht i fundit në tabelë), por sfida u barazua 1-1 në fund. Një gabim i arbitrit dhe VAR-it dëmtoi Cadizin në atë duel.

Nga salla e VAR-it nuk vunë re që lojtari ishte në pozicion jashtë loje, veprim që e njohën pas ndeshjes. Edhe gjyqtari i ndeshjes, Carlos Del Cerro Grande kërkoi falje pas duelit. Tanimë do jetë CAS që do vendosë për fatet e La Ligas, me Cadiz që kërkon pezullimin e ligës elitare spanjolle.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

Transferimi i instituteve të ASA-s tek Akademia e Shkencave, Gjinushi: Ky vendim do të rrisë kapacitetin intelektual për kërkimin shkencor

Transferimi i instituteve të ASA-s tek Akademia e Shkencave, Gjinushi: Ky vendim do të rrisë kapacitetin intelektual për kërkimin shkencor