‘Gabova, mendoja se ishte vetëm një shaka por koronavirusi vret’ - Vdes 30 vjeçari që mori pjesë në ‘Covid-Party’

Një pacient 30-vjeçar vdiq nga Covid-19 në një spital në Teksas, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, pasi mori pjesë në një ‘Covid-Party’, një festë pa distancim shoqëror dhe maska ​​- me qëllim për të demonstruar se virusi nuk ekziston dhe, prandaj, nuk dëmton shëndetin tonë

Sipas asaj që është mësuar nga mediat amerikane, në fakt, personi i ndjerë mendonte se koronavirusi që deri tani ka vrarë qindra mijëra njerëz në mbarë botën nuk është i vërtetë. Kjo ishte edhe ‘logjika’ e festës Covid, ku u ftuan për të marrë pjesë edhe të prekur nga sëmundja dhe ata që besojnë se infeksioni ekziston, një mënyrë për të dëshmuar se Covid është thjesht një krijim i mendjes njerëzore dhe jo një fakt.

Pacienti në fjalë u sëmur rëndë dhe vdiq në spital. Dr Jane Appleby tha se "festa ishte e organizuar nga dikush që ishte diagnostikuar me virusin Covid-19 dhe qëllimi ishte të shihej nëse virusi është i vërtetë dhe nëse prej tij mund të infektohesh."

Ajo tha gjithashtu se përpara se të vdiste, pacienti kishte thënë “ 'Unë mendoj se bëra gabim, mendova se ishte një shaka, por nuk është ashtu".

Drama - e cila bazohet, për fat të keq, në besimin e gabuar se pandemia e koronavirusit është një mashtrim - u zhvillua në qarkun Bexar, afër San Antonio dhe Dr. Appleby vendosi të flasë për të për të rritur ndërgjegjësimin midis njerëzve, në veçanti te të rinjtë

“Virusi nuk bën diskriminim dhe askush nga ne nuk është i pathyeshëm. Unë nuk dua të ngre alarmin dhe ne thjesht po përpiqemi të ndajmë disa shembuj të botës reale për të ndihmuar komunitetin tonë të kuptojë se ky virus është shumë i rezikshëm dhe mund të përhapet lehtësisht."

I.C./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A i ka përmbushur pritshmëritë tuaja SPAK?

Komento

Komente

 • Emigrant usa: 14/07/2020 02:58

  Ne shtetin e New York ka tre dite qe nuk ka asnje te vdekur nga kovit 19 kjo eshte deklarata e majorit te NYC DE BLASIO DHE TE INFEKTUAR ME PAK SE 1/100 e te testuarve nga NY1

  Përgjigju
 • Tty: 13/07/2020 14:54

  Po ama ku i gjeni kto histori,para se te vdiste tha covid vret , dhe vdiq hahah

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Ndahet nga jeta 'Partizani i vogël Velo', Konstandin Ropi