Gatime nga zonja Albana, Gjel Deti me përshesh

Gjel Deti me përshesh

Përbërësit:

1 gjel deti

100 gr gjalpë

nenexhik

kripë, piper

qepë të njoma

bukë misri

vaj luledielli

cipë limoni

Për bukën e misrit

3 filxhan çaji miell misri

2 filxhan çaji kos

2 vezë

½ filxhan çaji vaj ulliri

sodë bukë

Përgatitja:

Fillimisht lajmë pulën, e lëmë të kullojë dhe më pas e fshijmë me letër kuzhine. Në lëkurën e limonit lyejmë pulën. Hapim lëkurën dhe pastrojmë pjesën e brendshme me kartopecetë që të mos ketë lëngje. E lyejmë pulën me vaj luledielli sepse vaji I lulediellit e djeg. E vendosim në furrë me kapak në 210 gradë dhe më pas e ulim temperaturën. Me lëngun që lëshon e leyjmë herë pas here. Nga fundi i pjekjes I largojmë kapakun që gjeli të marrë ngjyrën e kuqërremtë.

Përgatisim përsheshin. Vendosim në një tigan të madh, gjalpin dhe qepët e njoma dhe I kaurdisim. Sapo të ulet vëllimi I qepeve, hedhim kripën. Bukën e misrit e bëjmë copëza-copëza dhe e kalojmë pak në tigan. Më pas shtojmë lëngun e mishit që ka mbetur në tavë. Shtojmë qepët e njoma dhe nenxhik, e trazojmë mirë duke e lënë më pak lëng dhe yndyrë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Granit Xhaka në fushë, Zvicra mposht 1-3 Hungarinë dhe 'kap' Gjermaninë në Grupin A

Euro 2024/ Granit Xhaka në fushë, Zvicra mposht 1-3 Hungarinë dhe 'kap' Gjermaninë në Grupin A