Gatime nga zonja Albana, Paçe plendësi

PAÇE PLENDËSI 

Përbërësit:

1.5 kg plendës 

5-6 kokrra piper

1 gjethe dafine

1 lgj vaj ulliri 

1 lgj gjalpë 

1 lç miell

1/2 lç salcë 

Spec djegës

Kripë

Për servirjen e plendësit :

5-6 thelpinj hudhër 

3 lgj uthull 

1/2 lëng limoni

1-2 lgj vaj ulliri

Kripë, piper 

Përgatitja:

Pasi e kemi larë plendësin me ujë të ftohtë e kalojmë në ujë të përvëluar për rreth 30 sekonda. Më pas e pastrojmë mirë derisa të zbardhet plotësisht. 

Plendësin e pastruar dhe të larë mirë e vendosim të ziejë në ujë të ftohtë. Ndërkohë vendosim mbi sobë një qepë të piqet dhe më pas e shtojmë tek plendësi bashkë me 1 gjethe dafine, disa kokrra piperi dhe kripë. Pasi plendësi të ketë zier, largojmë gjethen e dafinës, kullojmë lëngun dhe presim plendësin në copëza të vogla. 

Në një tenxhere kaurdisim pak miell me gjalpë dhe vaj ulliri. Sapo mielli të marrë pak ngjyrë shtojmë salcën, e përziejmë mirë dhe hedhim lëngun e ngrohtë të plendësit. E trazojmë mirë që të mos kokrrizohet. Sapo lëngu të fillojë të marrë valë vendosim copëzat e plendësit dhe pak spec të kuq djegës.

Shtypim hudhrat, shtojmë uthull, vaj ulliri, lëng limoni, kripë, piper. 

Paçen e plendësit e servirim të ngrohtë duke hedhur në çdo pjatë nga 1 lugë nga salca e përgatitur me hudhër dhe uthull.

 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Integrimi në BE, a duhet të ndahet Shqipëria nga Maqedonia e Veriut?×

Lajmi i fundit

John

Situata politike në Shqipëri, analisti nga Kosova për Report Tv: Përplasja Berisha-Basha, jashtë vlerave të demokracisë