Gatime nga zonja Albana, Pica të vogla me qofte

MINI PIZZA ME QOFTE

Përbërësit

330 gr miell

200 ml qumësht

2 lgj vaj ulliri

½ lugë kafeje kripë

pak sheqer

maja birre

400 gr mish i grirë

2 qepë

kripë

piper i zi

piper i kuq

Përgatitja:

Hedhim tek qumështi kripën, sheqerin, vajin dhe majanë e birrës. E trazojmë mirë dhe më pas shtojmë miellin gradualisht. E punojmë brumin dhe e lemë të vijë për 30 minuta.

Tek mishi i grirë shtojmë qepën, kripën, piperin e zi dhe piperin e kuq. E punojmë brumin e qofteve dhe e vendosim në frigorifer për rreth 30 minuta.

Më pas marrim brumin dhe e ndajmë në toptha të vegjël. I vendosim në një tepsi dhe i lemë sërish të pushojnë. Pas pak secilës ndarje i bejme nga një gropë të vogël në mes ku vendosim nga një qofte. Rrahim një vezë dhe lyejme me furçë mini pizat e krijuara. I spërkasim në fund me djathë kaçkavall të grirë dhe i vendosim në furrë në temperaturën 180 gradë për 30 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit