Gatime nga zonja Albana, Pure me qiqra

Pure me qiqra 

Përbërësit

250 gr qiqra

 2 lgj tahini ose fara susami

 2 lgj vaj ulliri

 3 lgj lëng limoni

 1-2 thelpinj hudhër

 spec djegës

 kumin

 majdanoz

 kripë

 piper

Përgatitja:

Qiqrat duhen vendosur një natë më parë në ujë. Më pas i shpëlajmë dhe i vendosim në një tenxhere me ujë të ziejnë për 45 minuta. Pasi qiqrat kanë zjerë plotësisht i kullojmë dhe i vendosim në blender së bashku me një filxhan nga lëngu i zierjes së tyre.

Në një enë trazojmë vajin e ullirit me lëngun e limonit, hudhrën e shtypur mirë, tahinin, kripën dhe piperin. Këtë masë e shtojmë tek qiqrat, e trazojmë mirë dhe e kemi gati për t’a servirur.

 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po dështon zgjedhja e Presidentit me konsensus?×

Lajmi i fundit

John

Shqipëria do të armatoset me sistemin antitank, e konfirmon ministri: S’ka lidhje me ndonjë kërcënim