Gatime nga zonja Albana, Qofte me krem kosi dhe hudhra

Qofte me krem kosi dhe hudhra

Përbërësit:

400 gr mish i grirë

1 kokërr qepë

4-5 thelpinj hudhër

1 kokërr vezë

1 lgj majdanoz

1 lgj nenexhik

Vaj ulliri

Pak miell

Kripë, piper

Për kremin

2 kokrra vezë

2 gota kos

1 gotë lëng mishi ose ujë

1 lgj miell

1 lgj gjalpë

Kripë

Përgatitja:

Fillimisht përgatisim brumin e qofteve dhe e lemë të pushojë pak.  Më pas realizojmë qofte rrumbullake sa një kokërr arrë. I kalojmë qoftet në miell dhe i skuqim në vaj të nxehtë.

Në po të njëjtin tigan ku skuqëm qoftet kaurdisim pak miell derisa të zverdhet. Më pas e shuajmë me lëng mishi ose me ujë. E largojmë nga zjarri dhe shtojmë në të vezët e rrahura me kosin. Rregullojmë shijen me kripë dhe kremin e përgatitur e hedhim sipër qofteve. E vendosim pak në zjarr derisa kremi të mpikset. Në fund e spërkasim me gjalpë dhe pak hudhër të shtypur dhe e shërbejmë të ngrohtë sipas dëshirës me pak majdanoz të grirë hollë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vritet polici në Kosovë, a po reagojnë si duhet ndërkombëtarët ndaj Serbisë×

Lajmi i fundit

Refuzoi të luante tek filmi i Oltës dhe Luizit, rrëfehet Efi: Sigurisht, se më dhanë një rol të vogël

Refuzoi të luante tek filmi i Oltës dhe Luizit, rrëfehet Efi: Sigurisht, se më dhanë një rol të vogël