Gatime nga zonja Albana, Sallatë patatesh me majonezë

Sallatë patatesh me majonezë

Përbërësit:

2-3 patate mesatare

3-4 qepë të njoma

1 spec i kuq

2 vezë të ziera

100 gr kastraveca turshi

4 lgj majonezë

5 lgj ajke ose kos

Kripë, piper

Përgatitja:

Fillimisht lajmë patatet dhe ashtu të paqëruara i vendosim të ziejnë në ujë me kripë. Më pas qërojmë patatet dhe i presim në kubikë mesatarë. I vendosim patatet në një sallatiere ku shtojmë vezët e ziera, specin e kuq, kastravecat turshi dhe qepët e njoma të prera hollë në rondele.

Majonezën e përziejmë me ajkën ose kosin, kripë, piper dhe marinojmë sallatën, të cilën para se ta konsumojmë e vendosim për pak minuta në frigorifer.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kë mendoni se do të favorizojë votimi i emigrantëve në zgjedhjet e ardhshme?×

Lajmi i fundit

John

Trishtim për tifozët holandezë, ja si e përjetuan humbjen në rrugët e Tiranës