Gatime nga zonja Albana, Supë e shpejtë me lulelakër

Supë e shpejtë me lulelakër

Përbërësit:

1 lulelakër të vogël

1 qepë

1 patate

2 thelpinj hudhër

1 kokërr limon

2 degë trumze

Buljon perimesh

Vaj ulliri

Kripë, piper

Përgatitja:

Vendosim në një tavë lulelakrën, hudhrën, pataten e prerë në kubikë dhe qepën. E vendosim tavën në furrë të parangrohur në 180 gradë për 20 minuta dhe i lemë perimet të piqen derisa të marrin ngjyrë të artë. Më pas i kalojmë perimet në blender duke i shtuar lëngun e limonit, vajin e ullirit (ose gjalpë) dhe buljonin e perimeve. E kalojmë supën për pak minuta në zjarr të ulët dhe e servirim të ngrohtë spërkatur me vaj ulliri, piper dhe trumzë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vritet polici në Kosovë, a po reagojnë si duhet ndërkombëtarët ndaj Serbisë×

Lajmi i fundit

Përcillet për në banesën e fundit efektivi Afrim Bunajku, Osmani: Hero i çdo shqiptari

Përcillet për në banesën e fundit efektivi Afrim Bunajku, Osmani: Hero i çdo shqiptari