Gatime nga zonja Albana, Supë krem me arra

SUPË KREM ME ARRA

Përbërësit:

800 ml lëng pule

1 filxhan çaji me arra të grira

1 qepë e vogël

1 degëz selino

1 majë luge arrë moskat

2-3 lgj gjalpë

2 lgj miell

½ filxhan çaji qumësht

1 filxhan pana

Kripë, piper

Përgatitja:

Vendosim në një tenxhere lëngun e pulës dhe e përziejmë me arrat e grira, qepën e grirë imët, selinonë dhe arrën moskat. E lemë lëngun e pulës të marrë valë për disa minuta, më pas ulim temperaturën e sobës dhe e lemë të ziejë sa më ngadalë.

Pasi supa të jetë ftohur pak e kalojmë në mikser dhe e kthejmë në një pure kremoze.

Në një tenxhere tresim gjalpin dhe kaurdisim miellin derisa të ndryshojë ngjyrë. Më pas shtojmë qumështin dhe e lemë të marrë valë për 1 minutë duke e përzier pa ndërprerje. Pasi lëngu të jetë trashur, hedhim purenë me arra në tenxhere dhe vazhdojmë trazimin. Në fund, sipas dëshirës mund të shtojmë pak pana dhe e servirim menjëherë të ngrohtë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A ka politika frikë nga SPAK-u?×

Lajmi i fundit

‘Vendit i këndoj’, këngëtarët më në zë në Opera! Festivali i Shqiptar i Dancit, Blenard Azizaj në Elbasan! ‘Zbulimi’, me Salsano Rrapin në Bylis

‘Vendit i këndoj’, këngëtarët më në zë në Opera! Festivali i Shqiptar i Dancit, Blenard Azizaj në Elbasan! ‘Zbulimi’, me Salsano Rrapin në Bylis