Gatime nga zonja Albana, Supë me lulelakër, presh dhe patate

Supa më e shijshme me lulelakër, presh dhe patate

Përbërësit:

1.5 litër lëng mishi

300 gr lulelakër

2-3 presh

2-3 patate

½ gotë bizele

1 filxhan kafeje vaj ose gjalpë

1 tufë majdanoz

Kripë, piper

Përgatitja:

Fillimisht presim të bardhat e preshëve në copa me gjatësi 2-3 cm dhe i kaurdisim pak.  Më pas në lëng mishi ose ujë të vluar hedhim preshin e kaurdisur, lulelakrën e copëtuar në lule, patatet të prera në kubikë dhe bizelet e ziera. I lemë perimet të zbuten dhe në fund rregullojmë shijen me kripë, piper dhe majdanoz të grirë imët. Sipas dëshirës këtë supë mund t’a presim dhe me vezë dhe limon.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Humb jetën në moshën 98-vjeçare Presidenti i parë i Republikës italiane

Humb jetën në moshën 98-vjeçare Presidenti i parë i Republikës italiane