Gatime nga zonja Albana, Supë me mish pule, spinaq, kos dhe vezë

Supë me mish pule, spinaq, kos dhe vezë

Përbërësit:

Mish pule

1 kokërr qepë

1 lgj gjalpë

1 lgj vaj ulliri

1 filxhan me spinaq (kryesisht pjesa e kërcellit)

200 gr kos të trashë

2 lugë miell

1 vezë

Kripë, piper i zi, piper i kuq

Përgatitja:

Fillimisht kaurdisim qepën e grirë imët me 1 lugë gjalpë, më pas shtojmë mishin e pulës të prerë në copëza. E kaurdisim për 1 minutë, shtojmë ujë në masë të përbërësve dhe e lemë mishin të ziejë ngadalë në temperaturë mesatare.

Ndërkohë në një tigan skuqim për pak minuta pjesën e kërcenjve të spinaqit. I spërkasim me pak piper të kuq dhe i shtojmë tek mishi. Rrahim vezën me kosin dhe miellin dhe e shtojmë në tenxhere. Rregullojmë në fund shijen me kripë dhe  piper të zi dhe e servirim supën të ngrohtë.

 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e organizoi Shqipëria finalen e Conference League?×

Lajmi i fundit

John

Kievi: 29,600 ushtarë rusë të vrarë, 1315 tanke të shkatërruara që nga fillimi i luftës