Gazetarët anglezë: Si blemë në Tiranë pasaportë italiane të falsifikuar për 1000 euro

Gazetarët e 'Daily Mail' kanë udhëtuar në Shqipëri për të investiguar falsifikimin e pasaportave të BE-s. “Duhen vetëm tre ditë nga dhënia e porosisë për të marrë një dokument të falsifikuar në Tiranë”, thuhet në shkrimin e kësaj gazete.

Gazetarët kanë regjistruar të gjithë pazarin me një falsifikator shqiptar, i cili për 1000 euro prodhonte pasaporta italiane, me të cilat siç thuhet në artikull përdoren për të hyrë ilegalisht në Angli. "Në kryeqytetin shqiptar Tiranë ne kontaktuam një falsifikator pas një ndërmjetësimi dhe pas 72 orësh kishim në dorë pasaportën italiane".

Ne, thotë Daily Mail, i dhamë falsifikatorit shqiptar fotot, por pasaporta e blerë mbante emrin e vërtetë të një shtetaseje italiane me vendlindje Monzën, të dhëna të cilat ishin marrë nga regjistri Italian i qytetarëve.

Falsifikatori shqiptar u ofroi gazetarëve anglezë edhe një kartë shëndeti me emrin Tessera Sanitaria, me të cilën gjithkush fare mirë në Angli mund të hapë një llogari bankare apo të marrë shërbime shëndetësore nëse do të paraqitej në Angli.

Janë pikërisht të tilla dokumente, thekson Daily Mail, që kanë bërë të mundur futjen ilegale në Angli të mijëra shtetasve shqiptarë.

Në lidhje me përdorimin e pasaportave të falsifikuara, Caroline Nokes i ka deklaruar kësaj gazete angleze se “ne kemi ekipe me ekspertë në të gjithë pikat kufitare në Angli që zbulojnë personat përdorues të tyre. Nga 2010 deri në 2018 janë ndaluar të hyjnë në Angli 144.000 persona me të tillë dokumente”.

Në fund të artikullit, 'Daily Mail' mbërrin në konkluzionin se shtetasit shqiptarë dhe ata ukrainas janë më të shumtit përdorues të pasaportave italiane apo greke të falsifikuara kapur duke tentuar të hyjnë ilegalisht në Britaninë e Madhe.

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Dan: 01/07/2018 10:07

  Fuckin cunts trying to give alb a bad name by covering their shit up with ours , Pse pak passports ka ne angli, fucking spies kan Cheshire boten bejn si burra t mir

  Përgjigju
 • Negociatori: 27/06/2018 21:58

  Po nga i kane mesuar shqiptaret te gjitha keto pislleqe? Sigurisht nga madhtruesit, fallcifikstoret dhe mafiozet e Europes se bashku me Angline.

  Përgjigju
 • Toni Tirana: 27/06/2018 17:22

  Pashaportat taashme jane biometrike. Mund te kesh foton dhe emrin ne rregull po dalin bloff kur bejne kontrollin e shenjave biometrike (te gishterinjve) Sado te falsifikosh dokumentat tani qe teknologjia ka perparuar shume do dalesh bloff.

  Përgjigju
 • Cfare debilesh: 27/06/2018 16:08

  Po pse ne angli nuk gjen pasaporte falso

  Përgjigju
 • Cfare debilesh: 27/06/2018 16:08

  Po pse ne angli nuk gjen pasaporte falso

  Përgjigju
  • kopi: 30/06/2018 15:54

   Po edhe ne mes te Londres gjen cfare do lloj dokumenti fallco. Ceshtja e dokumentave fallco eshte serioze ne rastet kur perdoret nje identitet dhe shenja biometrike te verteta (dmth kur behet nga te punesuarit ne zyrat e leshimit te dokumentave). Perderisa behet fjale per nje dokument jo shqiptar, nuk eshte as faji dhe as puna e shtetit shqiptar. Tregetare dokumentash fallco ka kudo.

 • Sondazhi i ditës:

  Kualifikueset e Euro 2024, kush e fiton ndeshjen Poloni-Shqipëri?×

Lajmi i fundit

LAJMI I FUNDIT / Qëllohet me armë në drejtim të Top Channel, afër studiove të Big Brother, vritet roja! Një makinë gjendet e djegur në autostradë, dyshohet e autorëve

LAJMI I FUNDIT / Qëllohet me armë në drejtim të Top Channel, afër studiove të Big Brother, vritet roja! Një makinë gjendet e djegur në autostradë, dyshohet e autorëve