Pollo në Report Tv: Të huajt të jenë në tryezë për krizën, detin me Greqinë ta ndajnë ndërkombëtarët (Fton kritikët të rikthehen)

TIRANE-Ish-deputeti i PD-së, Genc Pollo i ftuar në emisionin '45 Minuta' të drejtuar nga Denis Minga u shpreh se nëse do të ketë një tryezë për zgjidhjen e krizës politike duhet të jenë patjetër edhe ndërkombëtarët, pasi sipas tij garantojnë besueshmëri te negociatat. Por a do të ulen Edi Rama dhe Lulzim Basha në një tryezë? "Propozimet, ajo mund të vijë në një moment të caktuar, nuk është e thënë të ulen fizikisht. Kontaktet as nuk kanë munguar dhe nuk do të mungojnë. Nëse kërkon uljen e PD-së por jo të aleatëve kërkon përçarjen e opozitës. Nëse do të ketë një tryezë, prezenca ndërkombëtare është një garantor i besueshmërisë së negociatave. Do të ishte gabim nëse PS do të përjashtonte faktorin ndërkombëtar nga tryeza" tha ai. Por si e komenton Pollo thirrjen e kryeministrit Italian Conte që opozita të mos vendosë kushte dhe të ulet në tryezë me shumicën për të zgjidhur krizën? "Conte i bëri një thirrje kryeministrit Rama që të ishte më i hapur me opozitën për dialog duke filluar nga reforma zgjedhore. Ai i thotë Ramës zgjidh problemin e dialog dhe problemin me opozitën".

Pollo thotë se opozita i qëndron idesë së qeverisë tranzitore. "Socialistët me gjithë zullumet e qeverisë, PS-ja është një parti që ka mbështetje dhe si e tillë duhet të respektohet. Një qeveri tranzitore nuk është dicka e tepruar, mund të ketë një përzierje teknike-politike, është cështje e negociatave, për ne është e rëndësishme të biem dakord për parimin. Ministrat e propozuar nga PD-ja në 2017 u kthyen në rrogëtarë, pasi i bllokonte sekretari i përgjithshëm" tha ai Ashtu si Basha pak ditë më parë, edhe Pollo sot tha se sondazhet e nxjerrin opozitën 10 pikë para shumicës aktuale socialiste. "Sondazhet duket se tregojnë një mbështetje popullore, pasi e nxjerrin opozitën në bllok 10 pikë përpara, ndërsa PD-në disa pikë, por kjo nuk do të thotë se PD-ja shtypi sustën dhe fitoi zgjedhjet, pasi ka fushatë" tha ai.

Por a ka kosto në PD-në largimi i 'gardës së vjetër' dhe kritikat e tyre kundër lidershipit aktual? "Kush dëshiron që të kontribuojë për të mirën e vendit do të bashkohet me frontin opozitar... Në detaje për emra nuk hyjmë por thirrja e interesit publik është sipërore ndaj cdo interesi po qejf mbetje personale'. A ka kosto në PD-? 'Nuk të them dot po ose jo, cdo gjë ka ciklin e vet, por bashkimi i të gjitha forcave me modalitete që duhet parë në shërbim të rotacionit, do të ishte në dobi të vendit, dhe kjo është shumë më e lartë se dobia njërit apo tjetrit". Por kush i dikton vendimet në PD, Basha apo Berisha? "Berisha për shkak të historisë është zëdhënës i një segmenti shoqëror që është antagonist me Edi Ramën. Por vendimet janë  thënë dhe marrë ashtu sikur janë thënë". Nëse do të ketë zgjedhje të parakohshme parlamentare, Pollo thotë se me LSI-në duhet të ketë koalicion parazgjedhor. "Duhet një formë e ngushë bashkpëunimi para zgjedhore".

Në fund Pollo u ndal te takimet e kryeministrit Rama në Greqi dhe marrëveshjet që po diskutohen. Për cështjen e kufirit detar, ish-deputeti demokrat ka një propozim që t'u lihet ndërkombëtarëve. "Marrëveshja e 2009 për fat të keq nuk arriti një zgjidhje përfundimtare që do të çonte në një bashkëpunim të frytshëm ka përvoja ndërkombëtare dhe shumë, të çojnë në zgjidhjen nga një arbitrazh dhe ka gjykata për cështjen e detit, ndodhet në Hamburg. Nëse dy vendet e depozitojnë për zgjidhje, që mund të japë një verdikt që të pranohet pa sherre, a do të jetë e favorizuar Shqipëria apo Greqia nuk mund të thuhet. Me besimin te ndërkombëtarët mund t'u lihet atyre në dorë, të lihet kjo cështje dhe të shikojmë përpara" tha ai. Qeveria greke për cështjen e minoritetit kërkon një census me vetëdeklarim, por ku ndryshon ai nga regjistrimi i 2011? "Nuk ka asnjë problem, ashtu e kemi bërë në 2011 dhe ashtu do ta bëjmë në 2021, kjo është normë e pranuar e civilizimit perëndimor. Nuk mund ti imponosh tjetrit identitetin me dekret. Për pronat është problem i madh" përfundoi ai.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • tani: 01/11/2019 08:59

  Ne asnje mendyre pjesmarrja nderkombetareve ne perpilimin e rreformes zgjedhore.Ju jeni jashte sistemit politik shqiptar e kjo jo vetem e cvlereson reformen zgjedhore e megjitheate kthehuni ne tryeze pa kushte apo ultimatum paraprake.Doni apo nuk doni ju reforma zgjedhore do behet.Kte duan nderkombetaret,ket don populli.Prania e juaj ne tryeze vetem do e shtyj e ne fund ta pengoj reformen zgjedhore.Me ju apo pa ju reforma zgjedhore do behet.

  Përgjigju
 • Syri: 31/10/2019 22:20

  Tani thote ta ndajne nderkombetaret se deri dje nuk fliste ky ftyrara saldume kur e ndau krimineli i Shqiperise

  Përgjigju
 • sulo: 31/10/2019 20:42

  O kuqo ku i ke bo sondazhet tek Shqupi qe qeke 10 % me peroara se PS.Prit deri2921 dhe do shohesh sa do merrni

  Përgjigju
 • vera: 31/10/2019 18:11

  TANI QE FOLI KY GJTHOLOGU IDIOT ,,,SHQIPERIA JA HODHI...

  Përgjigju
 • Ali: 31/10/2019 18:01

  Po pse ore pisa te vin te huajt te zgjidhin punen e detit kufit kan qen po i bet ju te pe des keto pisdhuqe o re pushta po te vin te huajt tju fusin brenda juve o legena qe e shkatarruat ate vend mjer ai popull qe eshte aty

  Përgjigju
 • KUQO: 31/10/2019 17:53

  Kuqo më i mir në bot ka bo me nonën e vet atë pun. Prandaj o genc kuqo ti je një palaço i ler. Po kur deti u shit nga partia jote ku ishe ti apo dhe ti po flije me nonën tae. Pty rac e keqe.

  Përgjigju
  • i7yfr: 31/10/2019 18:46

   ca thu mor idiot. si ta nxjerr goja ate fjale.

 • Lui: 31/10/2019 17:35

  Ore Genc spiuni, pse nuk the per nderkombetaret edhe atehere kur ish kryetari yt ne cilesine e kryemininistrit, dhe ky kryetari qe keni sot atehere ne cilesine e ministri te jashtem e firmosen marreveshjen me Greqine..?!

  Përgjigju
 • asl: 31/10/2019 17:26

  Po te presim ti zgjidhin nderkombetaret krizen le te zgjedhim dhe gjykstesat e prokurore nderkombetaret dhe ju te shkoni te gjithe ne burg se nuk ka politikane qe nuk ka vjedhur.Atehere juve perse ju paguajme?Shkoni ne djallte gjithe mos te paguheni dhe leket tuaja jua japim nderkombetareve.Hajde dru me pre hajde.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet