'Gëzuar ditën e pavarësisë së Kosovës', Kryemadhi: 17 shkurti i 13 viteve më parë, kurorëzoi aspiratat shekullore të saj për liri e pavarësi!

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi

Në13-vjetorin e pavarësisë së Kosovës, edhe kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka shprehur urimet e saja.

Ajo shkruan se 17 shkurti, 13 vite më parë ka qenë kurorëzimi i aspiratave shekullore për liri, pavarësi, drejtësi e dinjitet njerëzor për të cilat bënë sakrificat më sublime mijëra djem e vajza.

“Në 13 vitet e pavarësisë, përparimi i Kosovës është mbresëlënës në drejtim të forcimit të shtetit të së drejtës, dhe në afirmimin si një partner serioz në rajon që i kontribuon paqes, sigurisë dhe integrimit të tij në BE”, shkruan ajo.

Kryemadhi në postim ka kujtuar edhe zgjedhjet e 3 ditëve më parë, ku sipas saj Kosova dha një shembull tjetër të respektit ndaj shtetit dhe vullnetit të qytetarëve të saj.

“Unë besoj dhe uroj që përballimi i pandemisë, zhvillimi i mëtejshëm ekonomik e social, përparimi me agjendën e integrimit në BE, si dhe marrëveshja e normalizimit me Serbinë që ka në thelb njohjen reciproke, janë sfida që Kosova do t'i përballojë në mënyrë të suksesshme.”, shtoi kryetarja e LSI-së.

 


Lajmi kryesor:

13 vjet nga shpallja e pavarësisë, figurat politike shqiptare urojnë Kosovën


J.GJ./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vaksinim administratës e punonjësve të qendrave tregtare deri më 31 dhjetor dhe dozë e tretë për mbi 18-vjeçarët! Jeni dakord me vendimet e Komitetit?×

Lajmi i fundit

John

Lejuan ndërtime pa leje, arrestohen dy inspektorë në Elbasan