Giorgia Meloni nesër në Shqipëri, me Ramën në kampin e emigrantëve në Gjadër! Zbulohet axhenda e kryeministres italiane

Kryeministrja e Italisë Giorgia Meloni do të vizitojë ditën e mërkurë në 5 qershor, Shqipërinë ku do të pritet nga kreu i qeverisë Edi Rama. Vizita e Melonit do të ketë në fokus inspektimin e qendrave të emigrantëve që po ndërtohen nga qeveria Italiane në territorin shqiptar.

Zyrtarisht Këshilli i Ministrave bën me dije se kryeministrja Giorgia Meloni dhe Edi Rama në orën 11:15 do të vizitojnë zonën e Gjadrit në Lezhë, që mbulon protokolli i bashkëpunimit Itali-Shqipëri për çështjet e migracionit. Në Shëngjin në qendrën e pritjes së emigrantëve, në orën 12:20 Meloni do të zhvillojë një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama.

Ndërkohë punimet për qendrën pritëse të emigrantëve në portin e Shëngjinit kanë përfunduat. Të hënën më (3 qershor) në këtë qendër mbërriti edhe policia italiane, që do të dislokohet në Shëngjin për të garantuar sigurinë e refugjatëve.

Fillimi i protokollit të marrëveshjes për emigrantët pritet të nisë më 15 shtator, ku është parashikuar që 13.5 milion euro të shkojnë vetëm për marrjen me qira të anijes e cila do të shoqërojë emigrantë deri në portin e Shëngjinit, shkruante dje La Repubblica.

Më 6 nëntor 2023 kryeministri Edi Rama dhe kryeministrja italiane Giorgia Meloni nënshkruan në Romë marrëveshjen për ndërtimin në Shqipëri të dy qendrave për strehimin e emigrantëve  të cilët shpëtohen në det nga anijet ushtaraka italiane apo ato të Guardia di Finanza-s derisa të merret një vendim për fatin e tyre, nëse do të pranohen ose jo në vendin fqinj.

Sipas marrëveshjes porti i zbarkimit do të jetë Shëngjini, ku do të ngrihet qendra e parë ndërsa Gjadri do të jetë kampi ku do të ndërtohet vendqëndrimi i tyre. Kapaciteti maksimal i numrit që do të presë qendra në Shqipëri nuk mund të jetë më shumë se 3 mijë emigrantë në muaj.  Në përfundim të procedurave të vlerësimit autoritetet italiane do të largojnë me shpenzimet e tyre emigrantët nga territori shqiptar.

S.B/M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • HAJDAR KASAP REXHEP BULE LEKA [ KEPI ]: 09/06/2024 08:12

  O Xhavit Karai un Rexhep Leka jam me 3 fakultete pse gënjen mor burr ? ? ? E flas 8 gjuh të huaja. E kam titullin profesor doktor mor Xhavit Karai.

  Përgjigju
 • Xhavit Karai: 07/06/2024 14:06

  O komentusa jeni bo më keq se Rexhep Leka [ kepi ] me 8 klas shkoll. Po vllezërit tuaj Shqiptar që ishin me qindra mijra vet para ça vitesh në itali refugjat ishin plera ? ? ? Pra dhe kta njerëz jan mor të uruar. Kshu ēshtë Zoti të vë dhe në prov. Prandaj Edi Ramës hallall i qoft për ktë rast. Falemnderit për mirkuptimin.

  Përgjigju
 • Loni: 05/06/2024 06:10

  Pularia italiane kushton 14 milion euro. Tani prisni se s'keni parë vezët akoma.

  Përgjigju
 • edija: 04/06/2024 22:02

  mos te alarmohemi shum me emigratet se do ket edhe me mir mbas tyre , do te arrijn plerat e gjith europes per riçiklim apo seleksionim , ky vend vellezer eshte pron e atyre qe kan kuptu se si esht filmi dhe bejn si te duan , i lumt, komplimenti, i pafshin hajrin

  Përgjigju
 • Emigrante: 04/06/2024 17:18

  Gjithe populli do te pres me entuziazem e brohorima udheheqesit : FALEMINDERIT QE PO NA SILLNI REFUGJATET ! BURGU LAGER I EMIGRANTEVE NJE GUR I CMUAR I MIQESISE MELONI-RAMA!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Presidenti Biden tërhiqet nga gara: Çfarë ndodh tani?

Presidenti Biden tërhiqet nga gara: Çfarë ndodh tani?