Nënshkruhet marrëveshja/ Meloni: Italia do financojë 2 struktura në territorin shqiptar për të menaxhuar refugjatët! Kapaciteti, 3000 vendstrehime! Rama: Ia kemi borxh

ITALI- Shqipëria ka nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi me Italinë për frenimin e valës së emigrantëve në shtetin fqinj. Lajmi u bë me dije gjatë një konference për shtyp mes kryeministres së Italisë Giorgia Meloni dhe kryeministrit Edi Rama, një marrëveshje e cila sipas kryeministres italiane pasqyron miqësinë mes dy vendeve.

Në bazë të marrëveshjes, Italia do të financojë dy qendra për të menaxhuar emigrantët pa leje qendrimi. Këto struktura fillimisht do të presin jo më shumë se 3 mijë persona që do të qëndrojnë aty kohën e nevojshme për të shqyrtuar kërkesat për azil. Do të qarkullojnë në vit deri në 36 mijë persona, natyrisht jo njëkohësisht, pasi kapaciteti maksimal i dy qendrave do të mbetet deri në 3000 vendstrehime. 

Meloni deklaroi se në Portin e Shëngjinit do të ngrihet qendra për pritjen e refugjatëve që do të jetë nën juridiksionin e Italisë, dhe një tjetër strukturë do të ngrihet në Gjadër për akomodimin e tyre, deri sa të shqyrtohen kërkesat për azil, ndërsa Shqipëria do të kontribuojë vetëm me sigurinë. Kjo qendër parashikohet që të jetë gati në pranverën e ardhshme.

'Kemi marrëdhënie shumë të shkëlqyera, të larta, të forta midis komuniteteve tona dhe që finalizon edhe në bashkëpunimin në luftën kundër krimit të organizuar dhe kemi pjesëtarë, anëtarë të shoqërisë tonë që janë të pranishëm në Itali dhe ky bashkëpunim bëhet akoma më i frytshëm në bashkëpunimin që kemi.  Dhe një muaj më parë në një takim që kemi bërë, kemi pasur edhe iniciativa në lidhje ndërmarrjen e hapave të përbashkëta, sa i përket migrimit. Sepse sidomos fenomeni nuk përballohet vetëm dhe kemi qenë në këtë ekuacion midis trajtimit brenda BE dhe jashtë BE. Dhe gjeja më e mirë për t’u bërë ka qenë pikërisht ky forcim i bashkëpunimit dhe kemi punuar së bashku për të përforcuar këtë marrëveshje dhe këtë bashkëpunim, i cili fikson tre objektiva: luftën kundër trafikut të paligjshëm dhe jo vetëm pritjes të refugjatëve për ata që kanë rekuizitën dhe Shqipëria do të japë mbështetjen e saj për të përdorur disa zona të vendit të Shqipërisë dhe Italia mund të operojë sipas dhe pjesës ekonomike me financat e Italisë për të bërë këtë lloj seleksionimi.

Dhe refugjatët, ata që kërkojnë azil do të mbeten në këto territore dhe do të seleksionohen midis atyre që kanë të drejtë dhe jo. Do të qarkullojnë në vit deri në 36 mijë persona, natyrisht jo njekohesisht pasi kapaciteti maksimal i dy qendrave do të mbetete deri në 3000 vendstrehime. Flasim nëpërmjet flukseve dhe ky fluks në vit mund të arrijë deri në 36 mijë persona dhe që mund të alternohet si më pak ose më shumë dhe kjo marrëveshje nuk përfshin të miturit, gratë shtatëzanë dhe grupet e tjera vulnerabël. Juridiksioni i këtyre qendrave do të jetë italiane. Në portin e Shëngjinit, Italia do të angazhohet me procedurat e zbarkimit dhe të seleksionimit, do të realizohet një qendër e pritjes dhe të screening dhe do të ketë një strukturë tjetër që janë në vazhdimësi të kësaj strukturës së parë  të parë të screening. Pastaj pjesa shqiptare do të merret me gatishmërinë e observimit dhe ky protokoll që firmosim sot ka një kornizë politike dhe juridike të bashkëpunimit tonë. Pastaj marrëveshje të tjera do të ndjekin më pas. Në lidhje me këtë lloj bashkëpunimi, kemi qellim që të jetë operative në pranverën e ardhshme.'- tha kryeministrja Meloni.

Memorandumi i bashkëpunimit ndërmjet Italisë dhe Shqipërisë për menaxhimin e flukseve migratore i nënshkruar sot, sipas mediave italiane, nuk vlen për emigrantët që mbërrijnë në brigjet dhe territorin italian, por për ata të shpëtuar në det, ku bëhet përjashtim për të miturit, gratë shtatzëna dhe subjektet vulnerabël. 

'Kur Italia thërret, Shqipëria përgjigjet!' Në fjalën e tij Rama tha se kjo marrëveshje është mbështetje për Italinë e cila shumë vite më parë mikpriti shqiptarët që u larguan për një jetë të re.

“Ne nuk do ta bënim këtë marrëveshje me asnjë vend tjetër apo shtet të BE-së, me gjithë respektin, por ka një lidhje mes Shqipërisë e Italinë dhe Shqiptarët e italianët. Nuk besoj që do të jemi në gjëndje që në vitet që do të vijnë të paguajmë borxhin që kemi drejt Italisë popullit dhe institucioneve të Italisë për atë që kanë bërë për ne nga dita që kemi arritur në këtë anë të bregut të detit për të gjetur mbështetje. Në këtë rast do të thotë për të ndihmuar dhe menaxhuar një situatë që është e vështirë për Italinë. E vërteta është që nga gjeografia është kthyer në mallkim. Shqipëria ka një histori të mikriptjes. Është një vend ku mijëra italianë, kanë gjetur mbrojtje nga shqiptarët.'- u shpreh kryeministri Rama.

Të dy kryeministrat thanë se marrëveshja tregon marrëdhëniet shumë të mira mes dy vendeve, teksa objektivat janë të trafikimin e qenieve njerëzore, të parandalojë emigracionin e paligjshëm dhe të presë vetëm ata që kanë vërtet të drejtën e mbrojtjes.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 18:36
Marrëveshja për emigrantët me Italinë, PD kërkesë për interpelancë me Ramën

1697102362_collaku.jpg

Partia Demokratike ka kërkuar interpelancë me kryeministrin Edi Rama për marrëveshjen e nënshkruar me Italinë për emigrantët.

Kërkesa për interpelancë është dorëzuar nga nënkryetari i PD,  Kreshnik Çollaku.

Sipas PD-së, interpelanca do të jetë për të dhënë sqarime lidhur me marrëveshjen e firmosur me kryeministren italiane ku Shqipëria bëhet vend pritës për emigrantët

‘Marrëveshja u njoftua nga kryeministrja italiane,  ndërsa pala shqiptare deri tani asnjë transparencë!’- thuhet nga Çollaku.

 

Ora 17:57
Marrëveshja për emigrantët me Italinë, struktura e dytë do të jetë në Gjadër! Vlen vetëm për refugjatët që do të shpëtohen në det

Italia dhe Shqipëria kanë nënshkruar një marrëveshje për menaxhimin e flukseve të emigrantëve. Marrëveshja parashikon ngritjen e dy qendrave emigrantësh në Shqipëri që mund të mbajnë deri në 3000 persona në muaj.

Juridiksioni i dy qendrave të emigrantëve në Shqipëri do të jetë italian. Sipas mediave italiane: Emigrantët, saktësohet, do të zbarkojnë në Shëngjin dhe Italia do të kujdeset për procedurat e zbarkimit dhe identifikimit dhe do të krijojë një qendër pritjeje dhe kontrolli të parë; në Gjader do të krijojë një strukturë modeli CPR ( qendër e përkohshme deri në marrjen e një vendimi) për procedurat pasuese.’

Memorandumi i bashkëpunimit ndërmjet Italisë dhe Shqipërisë për menaxhimin e flukseve migratore i nënshkruar sot, sipas mediave italiane, nuk vlen për emigrantët që mbërrijnë në brigjet dhe territorin italian, por për ata të shpëtuar në det, ku bëhet përjashtim për të miturit, gratë shtatzëna dhe subjektet vulnerabël. 

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Arif kakaci: 07/11/2023 11:22

  Bravo Turi.komenti yt ishte me i sakti deri tani.njerez si ty na duhen

  Përgjigju
 • Tony: 07/11/2023 11:08

  Hajde patronazhistet ku jane sot.shpejt komentet per begatin qe do na sjellin afrikanet.shpeeeejt se se fitoni dot sufllaqen me mish cjapi

  Përgjigju
 • AYYY: 07/11/2023 10:51

  E HUMBE VOTEN TIME , URIME

  Përgjigju
 • ERMAND RAMA: 07/11/2023 10:46

  NA SILL DHE FEMRA JO VETEM BURRA A T KEQEN

  Përgjigju
 • Turi: 07/11/2023 08:52

  Bravo Edi, vendim shume i mire per shqiptaret, nga larteson perpara evropes dhe botes. Flm

  Përgjigju
  • Anti-patronazhisti: 07/11/2023 09:13

   Na qelbët o bot patronazhistë me komente fallso.

  • Dori: 07/11/2023 09:04

   U zgjove patronazhist, si e keni pagesen nje koment nje sufllaqe?

 • Emigrant: 07/11/2023 08:37

  Filluan iliro pellazget te shajn Po shqiperia ka me shum se gjysmen e popullsis jash mor hajvaner Apo doni te bejn ndonje operacion fshesa dhe tna perzen te gjitheve Ca do beni ju ttimat e fb ke do shani pastaj italin apo europen

  Përgjigju
 • Selenica: 07/11/2023 08:13

  Asnje pushtues nuk ja ka bere Shqiperise kete qe po i ben ti o lango! O funderrine! Do ta pres ate dore qe te dhashe voten! Ptuuuu zagar! Gjithcka e zhbere e bere 0! Kurre s'te votoj me edhe sikur te terhiqesh e kerkosh falje ne gjunje! O cfare zagari paske qene na e hodhe bukur. Sa inat me vjen qe te votova! Mallkuar qofsh!

  Përgjigju
 • Gjergj: 07/11/2023 05:31

  Meloni gjithashtu financon deri ne 25.000 euro ne fshatrat arbereshe ne Kalabri qe te popullohen me refugjate nga MENA. Ndersa ne origjinen e arberesheve, kryepyka e korruptuar Rama le qe nuk ngre ze por perkundrazi, e shton akoma me shume deformimin shpopullues. Cfare mbetje e kote e bashkepunimit njerzor.

  Përgjigju
 • ADD: 07/11/2023 04:47

  Uroj me shpirt nëse ka zot të vej dor mbi ty o e zeza SHQIPNISË. Ti merito dënimin më të madh si trradhtar i venit. Çar borxhi i kena Italis?? Nëse ja ke Italis mer Italion jo Afrikan o zhuls në shpirt. Nëse kto jan kushte për në BE më mir tmos i pranojm e tmos hym.E gjejm vet munsin me hy në EU shqipet,kshu siç kan bo kto 30 vjet. Ty të VRA FTË ZOTI.

  Përgjigju
 • fitimi: 07/11/2023 04:00

  keto stuktura na prishin turizmin,,,,o edi o puthadores i europianeve...

  Përgjigju
 • Mos: 07/11/2023 03:56

  Mos bre Hamza tokat arbnore

  Përgjigju
 • Iris: 07/11/2023 03:34

  Ja dhe Erdogani i Shqiperise e nxorri koken e autokratit! Ketij stekes se bilardos i ka mbetur ne mendje koha kur shpetuam hebrejte dhe do qe te perserise historine /over and over again/, qe kur te shkoje neper samitet nderkombetare te mburret e te rrahe gjoksin si gorrilla alfa male per keto akte.Tentoi t'a bente me armet kimike,por i doli huq,pastaj e beri me ujguret,a si quheshin,pastaj me afganet e tani me afrikanet dhe prisni kur te beje te njejten gje dhe per palestinezet.Jemi kthyer ne koshin e Evropes fale premtimeve qe jep lart e poshte sikur i pret ne shtepine e tij e jo ne Shqiperi! Po mire o Ramokrat,po popullin e pyete per kete,apo ju firmos lejet e qendrimit sic firmos lejet per kullat shemtire,vete shkop e vete zot?! Vertet thua qe do pranohen vetem 3000/vit,por i ke pare se si eshte gjendja ne kampet italiane,ku gjendja eshte gati te shpertheje se jane te tejmbushur? Cfare sigurie do ofrosh ti,kur garda jote nuk ishte ne gjendje te ndalonte 5 deputete te Rithemelimit qe t'u futen ne Kuvend nga dritarja kur u mbylle deren e do te ndalosh keta te hidhen nga gardhi,apo ata qe te vine cdo dite grupe,grupe nga kufiri i gjelber?! E perse vetem ne ShenGjin e Lezhe,aty ke cuar dhe afganet,vendosi ca ne pallatet e Alabarit ne Durres,apo dergo ca dhe ne Vlore,apo nuk te pelqen, se aty kalon pushimet perhere dhe nuk deshiron te te vije /ere Afrike/?! Pse nuk dergon ca dhe ne Himare,apo na prishet miqesia me Micotaqisin,po ne Surrel? Jam e sigurte se ne sarajet e tua duhet te kete vend per 10 vete.Asnje vend evropian nuk po i pranon, se ky nuk eshte nje fenomen lufte i perkohshem,ky eshte kthyer nje fenomen i perhershem, qe po perkeqesohet cdo vit se keta jane emigrante ekonomike shumica,Evropa eshte tejmbushur se e gjithe Afrika po dyndet! Dhe cfare borxhi i kemi Italise?! Ne nuk i kemi asnje borxh,sepse nuk po na vine italiane te varfer,por afrikane.Dhe pervec kesaj,shqipot ja kane shlyer borxhin me mijera here duke punuar e paguar taksa.Sa per kriminelet,ata i ka gjithe bota dhe drejtesia e cdo vendi vepron.Nuk i kemi asnje borxh qe te na e beje kete pune, e pastaj mos bej rolin e/budallait/ e te thuash me keqkuptuan,apo nuk e dija,sic e ben zakonisht,apo kete e ruan vetem per te huajt,se kur te kthehen shqipot per ty eshte /le te rrahin uje havan/!

  Përgjigju
  • Rika ca thu: 07/11/2023 09:33

   Te pyesi popullin thote ky uahahahaha

 • jef: 07/11/2023 01:29

  bo o bir k***e po , te q**t kina nonen , e shite shqiperine si me qen prona jote mer bir k***e

  Përgjigju
 • Analizza la: 07/11/2023 00:47

  Shqiperia mut i Europes dhe Lezha i bie , “delja zeze” e shqiperise , prandaj ky qark ka pesuar gjithnje diskriminim aq sa ne shek XX Mirdita donte te ishte shtet ne vete! 36,000 emigrant Jane 33% e qarkut Lezhe dhe jane 1.2% e shqiperise ! Tani e keni njoh rralitetin pse kjo zone eshte godit politikisht ekonomikisht ! Gjynah zot na ndihmo

  Përgjigju
 • A. N.: 06/11/2023 23:54

  Gjoja po ja ben se ja paskemi borxh Italise. Neper keto qendra shteti jone i merr europes 50-100€ ne dite per cdo refugjat per ta mbajtur me buke, drita e uje nderkohe qe strukturat do menaxhohen nga firma te treta qe do mbushin xhepat duke i ofruar sherbimin minimal.

  Përgjigju
  • Humbje: 07/11/2023 03:29

   Prishja balances kombetare dhe 400-600 mil € qe futen ne lezhe per 50-100€ te rames eshte fatkeqesi , mjer Shqiperia per budallenjt qe ka ! Duhet referendum per kete gje a e di ligjin o maliq

 • Shqiptari: 06/11/2023 23:42

  Lampeduzës i është shkatërruar industria e turizmit duke qënë se është bërë hotspot ku midhen emigrantët. Tani ky shtatgjati po i sjell nga Italia në Shqipëri në Shëngjin dhe tek Mrizi i Zanave, fiks aty ku industria e turizmit detar dhe gastronomik po mban me buk familje të shumta veriore. Nuk e kuptoj se çfarë fitimi do kemi, por besoj që po mbysim në të lindur të vetmen gjë të mirë që filloi t’i ndodhë Shqipërisë: turizmin.

  Përgjigju
 • Lazy: 06/11/2023 22:09

  Cfare borxhi i kemi italise more ndyresire. Apo qe na pushtoi dy here dhe na beri koloni. Po ata mijera qe na vrau ne lufte, u harruan?

  Përgjigju
  • e drejta: 07/11/2023 10:39

   MOS HARRO SE NE ITALI JETOJNE 800 MIJE SHQIPTARE...

 • Iceland: 06/11/2023 21:58

  Kjo marrëveshje është bërë me kurs këmbimi 1 Lalla = 36000 afrikanë. Tani presim kursin e këmbimit të Ahmetajt e të ndonjë azilanti tjetër. ;)

  Përgjigju
 • Goni: 06/11/2023 20:52

  E filloi me Muxhahedinët, pastaj e vazhdoi me Afganët, tani po e përmirëson me Afrikanët.

  Përgjigju
 • Fishta: 06/11/2023 20:37

  Po gabon shume rèndè Ramsi me kete veprim, po sjell arab 100% ne territorin me shumice katolike, qe jane raca me e paster shqitare. I solli afganet dhe ngelen ne Shengjin, e njejta histori do te ndodhe edhe me keta arab e zezak kur t'i sjellin. Urrejtja e Rames per katoliket e veriut nuk i del kurre, i ekspozoi si krinenela me qellim e tabi po i mbyt me raca te ndyra.

  Përgjigju
  • Bim: 07/11/2023 10:49

   PEr Bim Kacoli: jetoj qe 26 vjet ne Itali e po te them qe ne kemi me shume te burgosur se çdo etni tjeter keshtu qe mos bei i virgjer me nje patlixhan ne beth. Ato emigranta nuk duhet te vijn ne Shqiperi sepse ato nuk dojn te vijn e sepse ne nuk kemi kapacitete ti strehojm, ti punsojm e tja mundsojm nje jete te mire jo sepse jan plehra sepse ma mire me disa prej tyre se me disa shqiptar

  • Bim kaqoli: 06/11/2023 23:50

   Per afganet o militanti BIM i paguan hotelet pasi amerikanet kane nja 1 vit qe nuk jep gje. Ndersa iranianet e pame cfare bene plus rraketet e Iranit mbi koke. Kurse per afrikane dhe arabe, pyet italianet a dalin nga shtepia naten? Dhe nuk jane shqiptaet qe i lene pa dale o idiot! Po nuk ke faj ti o pis, ti sufllaqe do!

  • Uuuuu: 06/11/2023 22:37

   Raca e paster thote ky katoliket. me lottttt

  • Per Bim: 06/11/2023 22:32

   Italia vetem ne luften me ilirine na la bere dem ekonomik mbi 100 miliard dollar nuk ka krahasim ! Hap syte sepse keshtu me 300,000 emigrant zona lezhe me “mrizi zanave “ Fishta me shok kthehet ne Lampedusa shiko online ckan bere , madje lezha i mori 5000-30,000 emigrant ndaj nuk e di por eshte menduar shume gabim kjo pike !!!

  • Bim: 06/11/2023 22:23

   Po Gabon se ata te shkrete nuk duan te vijn ne Shqiperi por te shkojn ne Itali e pastaj ne europen e veriut prandaj Gabon se kur ti ke shkuar ne Itali me gommone nuk ke dashur te perfundosh ne Marok. Nga Afganet e Iranianet asnje te keqe nuk ka pasur populli shqiptar kurse ne ne Europe na ka dal nami gjithkund. Sa per rraca e paster shqiptare s'po flas ma mire mjafton me I pa se si nisin makinat e tyre

 • RA MSI: 06/11/2023 20:32

  M.Q.SE SKLEVERIT SHQIPTAR PO IKIN SIÇ THOTE FJALA E URTE " SI ÇIFUTET NE SHKRETETIR" E SHQIPTARET NEPER EUROP. FARAONI PO NER SLKLLEVER AFRIKAN NGA ITALIA.... MELONI PO BEN NJE FUSHAT ANTI EMIGRIM PER AFRIKANET NE BE DHE BRENDA ITALIS. SEPSE AFRKANET KANE INVADUAR IT DHE BE. JANE NJEREZ INVAZOR NDAJ KULTURAVE TE VENDIT PRITES. SHTETE E TJERA TE BE KA KOH QE JA KAN LEN BAREN ITALIS PER MESYMJET E AFRIKNEVE NE MESDHE. ASNJE SHTET NUK I PRANON NE TERITORIN E TIJE SIPAS KONVENTAVE EUROPIANE. KSHU QE DEL KY TRONGLLI DHE NA BEN MARVESHJE GJOJA JA KEMI BORXH. TE GJITH SHQIPTARET PAGUJNE TAKSA NE EU SE PRENDRYSHE MARIN ESPULS. KSHU QE SKA BORXH AS ME IT DHE EU....

  Përgjigju
  • Arjan ti je: 06/11/2023 21:00

   A je ti a jo? Ahahaha

 • Eldi: 06/11/2023 20:13

  Shume gabim, turp! Ketij kur i bejne si shoke gjithmone ia fusin nga pak.

  Përgjigju
 • goni: 06/11/2023 20:06

  mos merr refugjat o hal...,,,pak po na vijne...

  Përgjigju
 • tani: 06/11/2023 19:53

  Cojeni ne gjykate kushtetuese se e hedh ajo poshte po he!

  Përgjigju
 • Hahahaha: 06/11/2023 19:38

  Nuk jan mesuar shqipot te presin emigrant ne vendin e tyre, nderkoh shqipot duhet ti presin kudo qe shkojn sepse keshtu na pelqen. Ore pse çfarë e dini ju bashkimin europian? A e dini se cilat jan kostot qe te qene anetar i bashkimit europian…?

  Përgjigju
  • Hahahaha: 06/11/2023 20:41

   Per hihihi….O loku shko futi nje google search… emigration eurostat.

  • Konventa: 06/11/2023 20:37

   PO NE SJEMI PJES E BASHKIMIT, KSHU QE SKEMI DETYRIME.... KUR TE BEHEMI PJES ATHERE FLIT. ITALIS KTA SPO JA MER ,FRANCA,GJERMANIA, POLONIA E SHTETE TE TJERA TE BE , PO I PRANON KY GJYTRYMI JONE.... PER PRANIM KA KONVENTA EUROPIANE QE DUHET TI NDAJNE NE MENYR PROPOCIONALE SIPAS NR TE POPULLSIS VENDET E BE, ME KUOTA. GJE QE SE BEJN...

  • Toni: 06/11/2023 20:17

   Polonia ne BE eshte, por nuk merr asnje plehre.

  • Hihihihi: 06/11/2023 20:15

   1. Pse ke po pret Kroacia, Sllovenia, Luksemburgu apo Estonia? Ne aq territor kemi, smund te akomodojme emigrant. Finlanda ka hapesire te madhe territoriale bashke me vendet nordike. Ti transferojne ne polin e veriut meqe duan ti mbajne. 2. Mos krahaso shqiptaret qe kane kontribuar ne menyre te pa cmueshme kudo qe kane vajtur si nga ana ekonomike po ashtu nga ajo kulturore, politike e qytetare me afrikanet qe e dime te gjithe se cfare kontributi japin ne vendet ku shkojne.

  • O injorante: 06/11/2023 20:13

   Ne vatikan nuk lejohen asnjehere emigrant ! Qarku lezhe eshte minorance 10% Catholic Roman riti Latin (Mirdita) qarku lezhe nuk mund te prishen balancat sepse nderhyn Vatikani

 • Gabim: 06/11/2023 19:35

  Gabim historik!

  Përgjigju
 • Agron2: 06/11/2023 19:33

  Nje gje me ben pershtypje ,nen qeverisjen e rames vetem te keqija i turren shqiperise si psh armet kimike,muhaxhedinet,punetore nga bangladeshi,dhe tani zezake nga afrika dhe terroriste nga lindja e mesme.si ka mundesi qe keto gjera nuk i turren maqedonise,serbise,kosoves malit e zi apo bosnies por vetem shqiperise se rames ???? Mor qelbesire kryeminister na fute ne kredi per te marre shtepi ne qytet pasi ne fshat nuk mund te ngopesh me buke se ska pune dhe tani na e ben keshtu dhe vete iken e rrin ne surrel ku ben orgji me ministret e tua femra qe vetem per ate pune sherbejne se per pune nuk jane.po sic e ke nis nuk dihet se si do perfundosh shum lehte na ke marre ne shqiptaret e shkrete qe kemi mbet ketu ti se bashku me sali berishen.

  Përgjigju
 • Ana: 06/11/2023 19:25

  Para disa viteve moret shtetas fanatike qe si pranon asnje vend tani po na vijne Afrikane e mjera Shqiperi a ka ndonje politikan qe punon per popullin shqiptar? Pse duhet ti besh gjithmone nder te tjereve para popullit tend?

  Përgjigju
 • Beso: 06/11/2023 19:18

  Po tha qe do i marri nga bangladeshi ... nga bangladeshi nuk i erdhen... tani do ja sjelli italia nga afrika Brenda jemi

  Përgjigju
 • I REVOLTUAR!!!!: 06/11/2023 19:07

  Po ti paske qene me i ndyre se Berisha o qen i mutit! Cohu o popull dhe merrini zvarre te gjithe zagaraet me Sali e Rame se e zhbene kete vend! As debat asgje,vendos i gjati per cdo gje vete per kete vend! Nuk ta kemi dhene voten qe ta shperdorosh o qen bir qeni, se nuk ta la Kristaqi trashgimi Shqiperine!

  Përgjigju
 • 313: 06/11/2023 19:05

  Po me ato borxhet e serbise edhe te greqise ca u be?

  Përgjigju
 • sapa: 06/11/2023 18:56

  Ngrihuni o popull dhe vriteni kete qen te ndyre qe kerkon ta bej shengjinin dhe Lezhen Lampedusen e Evropes.Ky antishqiptar qe lepihet pas perendimit ne kurriz te popullit shqiptar duhet te varet ne bregdetin e shengjinit qe ta shohin te gjithe!Ky eshte edhe me i ndyre se Saliu qe kerkon te sjelle kriminelet e Afgrikes dhe te gadishullit arabik ne shqiperi!

  Përgjigju
  • Dory: 06/11/2023 20:09

   Po shqiptaret qe shkojne kudo pse duhet me i pranu shtetet e huaja?

 • Albania Turistike: 06/11/2023 18:43

  He moooo, a po rritet turizimi andej????Mjere AlbaColumbia me nje PsykoKryeminister qe po e shkaterron Shqiperin : Falimentoi komplet Turizmi edhe do shfaroset rraca ALBANIAN!Ky eshte objektivi i armiqeve te Shqiperis;Poppulli Shqipetar ka mbijetuar ne shekuj edhe shpresoj te ngrihet e te shfaros keta SKLLEVER TE PERENDIMIT TE GJENERUAR

  Përgjigju
 • Stef: 06/11/2023 18:33

  Po mir gjith kjo europ dhe duhet dali ky yni per marr afrikanet qe zbresin ne itali nuk e di ku po e con mushka ket llagapin tone i ka ngel fiksim meloni dhe duhet te bej marrveshje se u nda nga burri ajo.

  Përgjigju
 • Gjergj: 06/11/2023 18:26

  Mbretèria e Bashkuar zgjodhi Ruandèn, pèr ti transferuar tè ardhurit e paftuar. Me njè hap tè tillè, donin tè hiqnin qafe njèherè e mirè ardhjet ditore ilegale. Ruanda pèr Italinè, na qènkèsh Shqipèria. Edi Rama èshtè gabim, nè pèrceptimin e tij si puthadorès i gjithçkaje qè vjen nga jashtè. Shqipèria, èshtè e shqiptarève dhe ata duhet tè pyeten pèr hapa tè tillè qè kthejnè imazhin e vèndit tonè nè njè pikè grumbullimi pèr tè padèshiruarit, me pasoja tè pamenduara sot pèr bashkèjetesèn nè vèndin tonè. Èshtè pèr tu çuditur, ky degradim i synimeve tè politikès sè jashtme shqiptare. Nga Kandidat pèr anètarè tè BE, nè pikè grumbullimi alla Lampedusa. Ky kryeministèr, niset nè mèngjes me dhen, pèr tu kthyer nè darkè, me qen.

  Përgjigju
 • Populli: 06/11/2023 18:19

  Ore nje pyetje kam une ca e di shqiperine ky prone te veten qe spyet asnji se ca ben dhe ca nuk ben ,as parlament as opozite as president...etj Ore mbret eshte ky se po na cudit o qr?

  Përgjigju
 • Agron: 06/11/2023 18:16

  Qe tja kthejme nderin i bie te mbajme Italiane ?? Dhe jo zezake kot me kot ??boll kemi gabelt dhe romet qe kanr ardhur per azil 400/500 vjet me pare dhe akoma nuk kane ikur ne egjypt dhe rumani nga kane ardhur. Rrot k kryeminister.

  Përgjigju
  • Jovani: 06/11/2023 19:44

   Ti paske gjak te paster 200% hahahahaa. Ore lexoni para se te flisni bruçkulla, emigracioni eshte fenomen 6000vjecar etj. Pastaj nuk jetojm ne kohen e Dulles qe nuk shkelte njeri ne kete tok… I bardh, i zi, i kuq, i verdh..etj

 • Rrezoni qeverine: 06/11/2023 18:11

  Mesa duket duhet rrezuar qeveria nga ish intelektualet komunist ne shqiperi , me kete ritem shqiptaret do jene vetem 20% rrace shqiptare ne vendin e tyre ! Italia ka 65 mil banore dhe 200 mil Italian si rrace ne bote , rama duhet te jape dorheqjen nuk ka cfare jep me shume pasi mesa shoh eshte peng i qeverise boterore , vetem intelektualet ish komunist mund ta rrezojne ramen fatkeqesisht ne te kundert shqiptar nuk do kete pasi jemi vetem 2.5 mil banore ! Italise nuk e kemi asnje borxh pasi vetem pushtimi ilir dhe taksa ja kane paguar. Shqiperia duhet te “push back “ cdo emigrant qe futet nga vendet fqinje te sigurta , Italia ben gabim te madh gjeopolitik qe vendin ne kurriz (lindje majtas) si Shqiperia e ben vater emigratesh , pse nuk u zgjodh Maqedonia Bosnia etj etj? Vetem elita intelektuale ish komuniste mund te rrezoje Ramen brenda 2023 , pjesa tjeter e popullsise jane “gjume televiziv” Dhe pa vizion! Shqiperia e 2040-50 do jete 20-30% shqiptar Alban dhe 60-70% nga vende afrike , me vjen keq edhe per jugun e shqiperise qe dikur u dukeshin verioret e Mirdites si bote e huaj tani do tju duken Afrikanet vellezer ! Nese nuk ka protesta keto 2 muaj ka marre fund shqiperia , sot njerez si Faik Konica mungojne dhe askush nuk po flet te drejten qe na ka zene syte.

  Përgjigju
 • I am: 06/11/2023 18:11

  Nuk i kemi asnje borxh Italise se detin e morem ne kembe dhe ne ishin afrikanet dhe aziatiket e viteve 90. Italia dhe Evropa ti zgjidh vet problemet qe kane, eshte turp qe nje vend bullizohet per te hap kampe refugjatesh ne kembim te nje antaresimi te shpejt ne BE. Kjo nuk eshte e ndershme. Nuk jam kunder qe Shqiperia te ndihmoj sic beri me Afganistanezet por jo Shqiperia te perdoret si vende ku qenie njerezore te perdoren mish per top per politike. Eshte skandal, ne PS ka plas alarmi dhe kjo eshte bere ne fshehtesi dhe ka marreveshje te ngjashme me Angline, Gjermanin edhe Francen.

  Përgjigju
 • Labi: 06/11/2023 17:51

  Ca keni bre derra.Fajin Rama e Italia iu ka per Suden.Paret i paguan Italia.Lendet kimike i mori Italia.O haxhi-qamilo-enveristat e cunit Shiqeres

  Përgjigju
  • Ring: 06/11/2023 18:18

   Po pse ca jane ata qe vijne me anije ne Evrope bageti qe ti marrin ti fusin neper stalla sepse Meloni dhe te tjere kane frike ti mbajne vet? Jane njerez sic ishim ne shqiptaret ne vitet 90. Ata nisen per nje jet me te mire ne Evrope jo per Shqiperi.

 • ....: 06/11/2023 17:16

  Kam tezen me 90 mij lek pension jeton e vetme ska as femi asnje gje o pleher ndimoji keto njerz sa merr te huaj

  Përgjigju
 • Arben: 06/11/2023 17:15

  Borxh ia jemi! Italia dhe gjithe perendimi kane ndihmuar PS qe te fitoje thelle! Populli shqiptar eshte mirenjohes!

  Përgjigju
 • Toni: 06/11/2023 16:36

  Ky eshte antikombetar e duhet zhdukur nje ore e me pare.

  Përgjigju
  • Per Alo patronazhistin e partise qe shet atdhe per parti: 06/11/2023 17:58

   Se po e kthen vendin ne vendgrumbullim refugjatesh te botes O IDIOT!

  • Alo: 06/11/2023 17:12

   Na sqaro pak mor burrë....pse qenka antikombëtare?

 • italy: 06/11/2023 16:35

  Cfare po bene ky ?????? Qender si LAMPEDUSA??? Mjere Shqiperia AlbaColumbiStani

  Përgjigju
 • Lala: 06/11/2023 16:33

  O me ste eci me zezaket E Angliss Tani do E provosh me zezaket E Italia.do E besh shengjinin lampeduzen E dyt O te dalt atje Ku te dhemb me Shum

  Përgjigju
 • Klaus: 06/11/2023 16:31

  E ktheu Shqiperine kamp refugjatesh per boten e trete!

  Përgjigju
 • TIMI: 06/11/2023 16:24

  BRAVO MBUSHE SHQIPERINE ME AFRIKANE TANI SE DUHEN

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

KPA shkarkon prokurorin Erjon Pano

KPA shkarkon prokurorin Erjon Pano